Bu haber kez okundu.

Hüseyin Çapkın Çeşme'de FETÖ'den gözaltına alındı

Eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) mülkiye yapılanması kapsamında yürütülen soruşturma çerçevesinde gözaltına alındı. FETÖ mülkiye yapılanmasına ilişkin yürütülen soruşturmanın genişletildiği ve soruşturma kapsamında önemli isimlerin gözaltına alındığı bildirildi.

Gözaltına alınan kişiler arasında, Eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'da yer alıyor. Çapkın'ın Çeşme'de FETÖ şüphelisi olarak gözaltına alındığı öğrenildi. FETÖ şüphelisi olarak gözaltına ve 17-25 Aralık sürecinin yaşanması ve öncesine ilişkin eylemleri mercek altına alınan alınan Çapkın, İstanbul'a getirilmek üzere yola çıkarıldı. Aynı soruşturma kapsamında Pendik Kaymakamı Osman Tunç, Mülkiye Müfettişleri Gürkan Polat ve Yılmaz Tunç da gözaltına alındığı belirtildi. Peki Hüseyin Çapkın kimdir?HÜSEYİN ÇAPKIN KİMDİR?

Eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, 1951 yılında İzmir'in Tire İlçesi Akyurt köyünde dünyaya geldi. Çiftçilik yapan bir ailenin tek oğlu olarak doğan Çapkın, 1965 yılında Polis Koleji'ne katıldı. 1971 yılında ise Polis Akademisi'nden Komiser Yardımcısı olarak mezun oldu ve Balıkesir Emniyet Müdürlüğü'nde göreve başladı. 1975-1984 yılları arasında farklı rütbelerde Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde çeşitli görevlerde bulundu.

1984 yılında Yozgat İl Emniyet Müdürü oldu, daha sonra Mersin İl Emniyet Müdürlüğü yaptı. 1988-1991 yılları arasında Emniyet Genel Müdür Yardımcılığı yaptı, 1991 yılında Antalya İl Emniyet Müdürü olarak görevlendirildi ve 1992'ye dek bu görevini sürdürdü. 1992-1993 yılları arasında Araştırma, Planlama ve Koordinasyon uzmanı olarak çalıştı. Daha sonra sırasıyla Gaziantep, Manisa,Adana ve Bursa İl Emniyet Müdürlüğü görevinde bulundu.

2006 yılında, doğduğu il olan İzmir'e il emniyet müdürü oldu. İzmir İl Emniyet Müdürlüğü yaptığı sırada, 18 Haziran 2009 tarihinde Resmî Gazete'de yayımlanan ortak kararname ile Celalettin Cerrah'ın yerine İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'ne atandı. 13 Mayıs 2010 tarihli kararname ile Iğdır Valisi olmuştur. Kısa bir süre bu görevde bulunduktan sonra Iğdır'dan 29 Mayıs 2010'da ayrıldı. 

17 Aralık 2013 tarihinde yapılan Hükümet'te görev yapan dört bakana ve çocuklarına yapılan yolsuzluk operasyonundan iki gün sonra, operasyonda oğlu ile beraber adı geçen İçişleri Bakanı Muammer Güler tarafından görevinden alındı. Bir hafta sonra da İçişleri Bakanı Muammer Güler görevinden istifa etti. Hüseyin Çapkın, Merkez Valisi olarak görev yaparken 30 Ağustos 2016 tarihinde FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Çeşme'de gözaltına alındı. Hüseyin Çapkın, evli ve iki çocuk babasıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×