Bu haber kez okundu.

İçişleri Bakanlığı: 254 operasyonda 61 terörist öldürüldü

İçişleri Bakanlığı'ndan son dakika terör operasyonu açıklaması yapıldı. Bakanlık internet sitesinden yapılan basın açıklamasında, 28 Kasım - 5 Aralık tarihleri arasında icra edilen operasyonlarda öldürülen terörist sayısı ve ele geçirilen silah ile mühimmat bilgileri ile teröre yardım ve yataklıktan gözaltına alınan kişilerin isimleri hakkında bilgiler yer alıyor.

254 OPERASYON YAPILDI

İçişleri Bakanlığı son bir hafta içerisinde Jandarma Özel Harekat (JÖH), Jandarma Komando BirlikleriPolis Özel Harekat (PÖH) ayrıca iç güvenlik operasyonları çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Hava ve Kara unsurlarınca toplamda 254 operasyon gerçekleştirildiğini açıkladı. 

Ülke genelinde yürütülen bu operasyonlarda 23'ü ölü, 12'si sağ olmak üzere 35 teröristin etkisiz hale getirildiği belirtildi. Ayrıca savaş uçakları, insansız hava araçları ve insansız silahlı hava araçları ile yapılan operasyonlarda da 26 teröristin ölüdürüldüğü bildirildi. Bakanlık 1 haftada öldürülen terörist sayısının toplamda 61 olduğunu duyurdu.

ELE GEÇİRİLEN SİLAHLARIN LİSTESİ

Bakanlık yürütülen operasyonlar neticesinde yapılan aramalarda ele geçirilen silah, mühimmat ve yaşam malzemeleri hakkında da önemli bilgiler paylaştı. Operasyonlarda 22 sığınak-barınak tespit edildiği vurgulanan açıklamada tuzaklanan 15 el yapımı patlayıcının imha edildiği ve 2 bombalı araç terör eyleminin engellediği ifade edildi. Ele geçirilenler arasında ise 1 kg TNT patlayıcı, 4.700 kg patlayıcı yapımında kullanılan madde, 26 el bombası, 46’sı ağır ve uzun namlulu (1 adet Doçka, 2 adet Biksi, 6 adet M-16, 27 adet Kalaşnikov, 6 adet Roketatar, 3 adet Keskin Niş.Tf, 1 adet HK 33 P.Tf) olmak üzere 115 adet silah.

Terör operasyonlarında ele geçirilen silahlar

UYUŞTURUCU OPERASYONU

Terörün finansmanının önlenmesine yönelik gerçekleştirilen uyuşturucu operasyonlarında ise piyasa değeri 9 milyon 76 bin 310 lira olan uyuşturucu madde, piyasa değeri 10 milyon 3 bin 217 lira olan kaçak sigara ile akaryakıt ele geçirildi. Bu kapsamda yapılan operasyonlar neticesinde 805 kişinin gözaltına alındığı ifade edildi.

Diyarbakır'da ele geçirilen uyuşturucu madde

1000'DEN FAZLA ŞÜPHELİ GÖZALTINDA

Öte yandan terör operasyonları kapsamında örgüte yardım ve yataklık eden kişilere yönelik yakalama işlemleri de devam ediyor. Bu kapsamda terör örgütüne yardım ettikleri tespit edilen 220 kişi gözaltına alındı. Ayrıca uyuşturucu, silah ve akaryakıt kaçakçılığı yaparak yasa dışı yollardan gelir elde etmeye çalıştıkları belirlenen 805 kişinin de yakalandığı bildirildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×