Bu haber kez okundu.

İçişleri Bakanlığı'ndan 81 il valisine tarihi genelge

İçişleri Bakanlığı'na Süleyman Soylu'nun atanmasından sonra ardı ardına yenilik ve değişiklikler yapılmaya başlandı. Terörle mücadele konusunda oldukça hassas davranan Soylu'nun 81 il valisine gönderdiği genelge ise oldukça kritik bir önem taşıyor. Süleyman Soylu imzalı genelgede valilerin her ay vatandaşlarla biraraya gelmesi ve onların sorunlarının dinlenerek taleplerinin değerlendirilmesi isteniyor.

HER AY DÜZENLİ TOPLANTI

Bakanlık valilerden, görevlerini icra ederlerken vatandaşların başvurularını beklemeden doğrudan temas kurmalarını ve toplumun tüm kesimleri ile daha geniş bir şekilde buluşmaları istendi. Genelgeye göre, valilerin başkanlığında yapılacak olan vatandaş buluşmaları her ay düzenli yapılacak. Basına kapalı olacak toplantıya kaymakamlar ve il idare şube başkanlarının yanı sıra toplumun farklı kesimlerinden kişiler katılacak. Öte yandan bir yıl içerisinde yine her ay il muhtarlarının tümünü kapsayacak şekilde toplantılar düzenlenecek ve valiler muhtarlarla da biraraya gelecek.

GÜVENLİK TOPLANTILARI

81 ile gönderilen İçişleri Genelgesi'ne göre, valiler veya kaymakamların koordinesinde il ve ilçelerde güvenlik toplantıları düzenlenmesi sağlanacak. Şehit asker, polis, korucu ve 15 Temmuz'da şehit olanların aileleri düzenli olarak ziyaret edilecek.

EKONOMİK DURUM TOPLANTILARI DA YAPILACAK

Genelgede, yine valilerin başkanlık edeceği ekonomik durum toplantılarının da yapılması isteniyor. Buna göre, ilin ekonomik durumunu ve potansiyelini, devam eden kamu ve özel sektör yatırımlarını ve istihdam konusundaki durumun değerlendirilmesi amacıyla, kentin ekonomisine katkı sağlayan esnaflar, iş adamları, meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütleri ile yılda iki defa toplantı yapılacak.

İçişleri Bakanlığı genelgesinde ilçe, bölge, mahalle ve köylerde yaşayan vatandaşların istek, şikayet ve önerilerinin de dinlenmesi isteniyor. Buna göre; her ilin valisi veya ilçe kaymakamları doğrudan vatandaşları dinlemek için her ay düzenli olarak buluşma sağlayacak.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×