Bu haber kez okundu.

İhraç edilen hakim ve savcılar HSYK kararı kesinleşti

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca (HSYK), FETÖ soruşturması kapsamında ihraç edilen 3 bin 165 hakim ve savcı isim listesi OHAL KHK'sı ile açıklanmıştı. İhraç kararı verilen yargı mensuplarının itirazlarının kabul edilmediği ve ihraca ilişkin verilen kararın kesinleştiği öğrenildi. HSYK'nın konuyla ilgili kararı 30 Kasım tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

HSYK Genel Kurulu, 24 Ekim'den itibaren meslekten ihraç edilen hakim ve savcıların itirazlarını değerlendirmeye aldı. 29 Kasım'a kadar belirlenen günlerde ve aralıklarla yapılan incelemeler sonucunda nihai karar verildi. Genel kurul incelemeleri sonucuna göre darbe girişimi sonrasında ihraç edilen hakim ve savcılardan 3165'inin itirazı reddedildi. Bu kişilerin ihraç kararı da yapılan toplantılarda alınan karar neticesinde kesinleşmiş oldu.

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname'nin (KHK) 3. maddesinde HSYK Genel Kurulu'na verilen yetki çerçevesinde FETÖ ile bağlantılı oldukları tespit edilen hakim ve savcılar açığa alınmış ardından da ihraç edilmişti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×