Bu haber kez okundu.

İngilizler yine iş başında! BBC ve Economist'i Evet korkusu sardı

Avrupalı medya kuruluşları, 16 Nisan referandumunda 'HAYIR' çıkması için her türlü yolu deniyor. Halkoylamasına 3 gün kala İngiliz medyasında yeni bir algı yönetimi girişimi başladı. Dünyaca ünlü İngiliz dergisi The Economist hem derginin yeni sayısında hem de Twitter hesabında kapak fotoğrafı olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yer verdi. Sosyal medya kullanıcılarının ilk anda bir anlam veremedikleri kapak fotoğrafı ile verilmek istenen mesaj kısa sürede anlaşılınca büyük tepki çekti.

The Economist'in kapağına eklediği Erdoğan fotoğrafı ile algı operasyonu yaptığı çok açık. Referandumda 'EVET' çıkmasını istemeyen derginin satış potansiyeli ve Twitter hesabındaki takipçi sayısı dikkate alındığında Türkiye'yi ve Erdoğan'ı karalama kampanyasının daha çok kişiye ulaşmasının hedeflendiği belli oluyor.

BBC TÜRKÇE'DEN ÇİRKİN OYUN

Diğer yandan yine bir İngiliz yayın kuruluşu olan BBC, Türkçe yayınlara yer verdiği BBCTürkçe Twitter hesabından The Economist'in çirkin hareketine destek verdi. Uluslararası Medya Enformasyon Derneği'nin (UMED) sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda bbcturkce'nin ilk algı operasyonunu saat 20.21'de denediği, başarılı olamayınca aynı haberi saat 23.56'da tekrar paylaştığına dikkat çekildi.

UMED tarafından paylaşılan mesajda, "@bbcturkce ilk algı operasyonunu saat 20.21'de deniyor. Başarı elde edemeyince aynı haberi 23.56'da tekrar paylaşıyor. Çirkin oyunlar..." ifadesine yer verdi.

Anahtar Kelimeler:
Referandum
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×