Bu haber kez okundu.

İnternet neden engellendi? Google Webcache nedir?
Türkiye'deki internet kullanıcıları saat 15:00'den itibaren internete bağlanma sıkıntısı çekiyorlar. Şu sıralar herkes ''internet neden yavaşladı?'' ve ''internete neden girilmiyor?'' diye merak ediyor. Peki internet bağlantısı neden bu kadar yavaşladı? İşte detaylar...

Alınan ilk bilgilere göre, özellikle Türk Telekom yani TTNET kullanıcıları internet erişiminde saat 15:00'den bu yana sıkıntılar yaşıyor. İnternette en çok ziyaret edilen Google, Facebook ve Twitter gibi platformlara erişimde sıkıntılar yaşanıyor.

TİB AÇIKLAMA YAPTI!

Konuyla ilgili TİB web sitesinden açıklama yapıldı. Açıklamada Google'ın bir servisine erişimin engellendiğinin altı çizilerek, "5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (webcache.googleusercontent.com) hakkındaki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın 15/06/2016 tarih ve 490.05.01.2016.-84787 sayılı kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır." ifadesi yer alıyor.

WEBCACHE (webcache.googleusercontent.com) NEDİR?

Türkçe karşılığı 'Ağ Önbelleği' olan 'Webcache' bir Google servisidir. Bu servis internetteki içeriklerin arşivlenmesini ve daha sonradan bu içeriklerin yeniden görüntülenmesini sağlıyor. Bu nedenle de TİB, geçmişte başka bir internet sitesi üzerinde olan ve Türkiye'den erişimi engellenen söz konusu içeriğin tekrar arşivlendiğini ve yeniden görüntülenebildiği için Google'ın webcache servisini engellediği belirtiliyor.

Sosyal medya sitelerinde dolaşan iddialara göre ise internetin yavaşlamasının bir başka nedeni olarak Türk Telekom'un yurtdışı internet çıkışlarında meydana gelen bir teknik arıza gösteriliyor.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×