Bu haber kez okundu.

Irak ve Suriye Tezkeresi yürürlüğe girdi

Dün gerçekleşen Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 26. yasama yılı 2. dönem açılış töreninden sonra ele alınan Irak ve Suriye tezkeresinin süresi, AK Parti, MHP ve CHP'nin 'evet' oyları ile 1 yıl daha uzatılmıştı.

Hükümete verilen yetki süresinin 30 Ekim 2017 tarihine kadar uzatıldığı Başbakanlık Tezkeresi, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu tezkerede, Türkiye'nin güney kara sınırlarında mevcut olan çatışma ortamının ülkemizin ulusal güvenliği açısından risk taşıdığı ve tehditlerin arttığı vurgusu yapıldı.

TEZKERE'NİN UZATILMA NEDENİ

TBMM'de yapılan oylama neticesinde süresi 1 yıl daha uzatılan tezkereye sebep olarak, Irak ve Suriye'deki terör örgütlerinden ülkemize yönelebilecek saldırıların bertaraf edilmesi, kitlesel göç gibi muhtemel risklere karşı ulusal güvenliğin sağlanması, ülke güvenliğinin idame ettirilmesi için gerektiğinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yabancı ülkelere gönderilmesi ve yabancı silahlı kuvvetlerin de Türkiye'de bulunması ve bu kuvvetlerin hükümet tarafından belirlenecek esaslara göre kullanılması gösterildi.

30 EKİM 2017'YE KADAR UZATILDI

Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon yetkisini hükümete veren Başbakanlık Tezkeresi ilk olarak 3 Eylül 2015 tarihinde alınmıştı. Verilen 1 yıllık izin süresinin dolması ve tehditlerin halen devam etmesi nedeniyle tezkere 2 Ekim 2016 tarihinden başlamak üzere 30 Ekim 2017 tarihine kadar uzatıldı.

DEAŞ'IN VURULMASINA HAYIR DİYEN TEK PARTİ 'HDP'

Tezkere için yapılan oylamada, AK Parti, CHP ve MHP yetki süresinin 1 yıl daha uzatılması yönünde oy kullandı. Tezkereye 'Hayır' diyen tek parti ise HDP oldu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×