Bu haber kez okundu.

İshak Alaton 89 yaşında yaşamını yitirdi
Alarko Holding Onursal Başkanı İshak Alaton'un hayatını kaybettiği öğrenildi. Holding çalışanlarından alınan bilgiye göre Alaton, bir süredir yaşlılığa bağlı rahatsızlıkları nedeniyle tedavi görüyordu. 9 Eylül günü kaldığı hastaneden taburcu edilen işadamının kalp yetmezliği sebebiyle bugün kaldırıldığı özel bir hastanede vefat ettiği belirtildi.

11 Eylül 2016 tarihinde hayata veda eden İshak Alaton'un cenazesinin ne zaman kaldırılacağı ise henüz belli değil.

İSHAK ALATON KİMDİR?

İshak Alaton, 2 Eylül 1927'de İstanbul'da dünyaya geldi. Şişli Terakki Lisesi'nde ve Saint Michel Lisesi'nde öğrenim gören Alaton 1946 yılında mezun oldu. Ancak maddi imkansızlıklar yüzünden öğrenimine devam edemedi ve askerliğini 1947-1948 yıllarında tamamladı. 1951 yılında İsveç'e giden Alaton, burada Motala Lokomotif Fabrikası'nda kaynak işçiliği yaptı. Çalıştığı süre zarfında geceleri teknik resmi kursuna gitti ve aynı fabrikada teknik ressamlık yapmaya başladı.

Türkiye'ye 1954 yılında (28 yaşında) geri dönen Alaton, aynı sene Üzeyir Garih ile birlikte Alarko Holding'in temellerini attıkları Alarko Kollektif Şirketi'ni kurdu ve apartman kaloriferi tesisatçılığı hizmeti ile Türk sanayi dünyasındaki ilk adımı gerçekleştirdi. 15 Mayıs 2015 tarihine kadar şirketin yönetim kurulu başkanlığını yaptı. Bu tarihte holdingin yönetimini Üzeyir Garih'in oğlu İzzet Garih'e devretti ve 'Alarko Holding Onursal Başkanı'' unvanını aldı. İshak Alaton'un eşi İsveçli Margarete von Proschek'dir. 1958 yılında yaptığı bu evlilikten iki çocuk sahibi olmuştur ve üç tane de torunu vardır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×