Bu haber kez okundu.

İsmet Sezgin vefat etti ölüm sebebi ne?

Türk siyasetinin 'İsmet Abisi' eski bakanlardan İsmet Sezgin hayatını kaybetti. 88 yaşında hayata gözlerini yuman Sezgin, Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Kardiyoloji bölümünde yoğun bakımda tedavi görüyordu. Yaşamı boyunca aktif siyaset yapan, 2 çocuk babası İsmet Sezgin, dün akşam saatlerinde septik şoka bağlı olarak çoklu organ yetmezliği sebebiyle hayata veda etti. İşte İsmet Sezgin'in hayatı...

İSMET SEZGİN KİMDİR?

1928 yılında Aydın'da doğan İsmet Sezgin, siyasetle ilgilenmeye öğrencilik yıllarında başladı. İlk, orta ve lise eğitimini bitirdikten sonra 1950 yılında İzmir Yüksek Ekonomi ve Ticaret Okulu'ndan mezun oldu. Eğitim hayatının tamamlanmasının ardından Denizli'de Emlak Kredi Bankası şubesinde görev aldı. 1952 yılından beri politika ile ilgilenen Sezgin, Demokrat Parti'nin (DP) Denizli İl İdare Kurulunda yer aldı. 1955 yılında Aydın'da Belediye Başkanı seçildi ancak 1960 darbesinde tutuklanarak görevinden alındı.

Tutukluluk süresinin dolmasının ardından Aydın'da Adalet Partisi (AP) İl Teşkilatını kurdu. 1961 genel seçimlerinde Aydın Milletvekili seçilerek parlamentoya girdi. Adalet Partisi'nden 12'nci, 13'üncü, 14'üncü, 15'inci ve 16'ncı dönem milletvekili olarak Meclis'te yer aldı. İsmet Sezgin, 1961 yılından 1980 yılına kadar aralıksız Adalet Partisi'nden Aydın Milletvekili seçilmişti.

İsmet Sezgin - Süleyman Demirel

1966-1967 yılları arasında Gençlerbirliği Spor Kulübü başkanlığı da yapan İsmet Sezgin, 1968'de Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcılığa getirildi. Süleyman Demirel'in Başbakanlık yaptığı dönemde kurulan Gençlik ve Spor Bakanlığı'na 1969 yılında atana Sezgin, bu göreve getirilen ilk bakan olarak adını tarihe yazdırdı. 1979'da Maliye Bakanlığına getirildi ancak 12 Eylül darbesi nedeniyle bu görevini de bırakmak zorunda kaldı.

Darbe sonrası siyasi yasaklar nedeniyle siyasete ara veren İsmet Sezgin, darbenin bitmesiyle 1987 yılında Doğru Yol Partisi (DYP) saflarına geçti. 1991'deki seçimlerde DYP'den Aydın Milletvekili seçildi ve 20 Kasım 1991'de İçişleri Bakanı olarak görevlendirildi. Tansu Çiller'in DYP Genel Başkanı olmasından sonra istifa eden Sezgin, 1995 yılında TBMM Başkanı seçildi.

İsmet Sezgin - Turgut Özal

Doğru Yol Partisi'nden 1996 yılında istifa ederek ayrılan siyaset adamı 7 Ocak 1997'de Demokrat Türkiye Partisi (DTP) kurucuları arasında yer aldı. Mesut Yılmaz'ın başbakanlığında kurulan 55.hükümet'te Milli Savunma Bakanı olarak görev yaptı. 11 Ocak 1999'da Bülent Ecevit'in başbakanlığında kurulan 56. Hükümet iş başına gelinceye kadar bakanlık görevine devam eden Sezgin, 1999 seçimlerinde DTP'nin Genel Başkanlığına seçildi. 18 Mayıs 2002'de Genel Başkanlıktan ayrılarak aktif politikayı bıraktı. Sezgin'in iki kız çocuğu bulunuyordu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×