Bu haber kez okundu.

İstanbul Üniversitesi'nde 95 öğretim üyesi açığa alındı

İstanbul Üniversitesi'ndeki 95 akademisyenin görevden uzaklaştırıldığı öğrenildi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) dün de Türkiye genelindeki Vakıf ve devlet üniversitelerinde görevli olan 1577 dekanın istifa etmesini istemişti.

YÖK'ün bu isteği üzerine gelen son dakika haberleri tüm dekanların istifa ettiği yönünde. Öte yandan YÖK, bugün rektörler dahil olmak üzere tüm akademisyenlerin yurt dışına çıkışlarını durdurdu. YÖK'ten yapılan yazılı açıklamada, üniversitelere konu hakkında bir yazı gönderildiği belirtildi.

YÖK yazısında, "İkinci bir yazımıza kadar, 2547 sayılı Kanun'un 39. maddesinin son fıkrası hariç olmak üzere rektörler de dahil anılan kanun maddesi uyarınca yurt dışına öğretim elemanı görevlendirilmemesi, bu madde kapsamında veya uluslararası anlaşmalar gereği halen yurt dışında görevli bulunan öğretim elemanlarının durumlarının bilimsel olarak değerlendirilerek yurt dışında bulunmasında bir zorunluluk görülmeyenlerin en kısa sürede yurda dönüşlerinin sağlanması hususunda gereğini önemle rica ederiz." ifadelerine yer verdi.İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ

İstanbul Üniversitesi (İÜ), İstanbul İlinde Fatih ilçesinde bulunan devlet üniversitesidir. 18 Kasım 1933'te Türkiye'nin ilk ve tek üniversitesi olarak öğrenim hayatına başlamış olan kurum, Osmanlı İmparatorluğu'ndaki ilk Avrupa tarzı üniversite olarak kabul edilen Darülfünun'un doğrudan devamıdır. Ayrıca okulun bazı birimleri temelleri İstanbul'un fethinin ertesi günü 30 Mayıs 1453'te Fatih Sultan Mehmet'in emriyle kurulan Sahn-ı Seman medreselerine kadar dayandığından okulun kuruluşu bu tarihe kadar uzanır. Bugünkü hali 1933'te kurulmuştur. 2011 yılında, Dünyanın en iyi 500 üniversitesi sıralamasına Türkiye'den giren tek üniversitedir. İstanbul Üniversitesi dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında 2006'dan beri yer almaktadır. Üniversite, aynı zamanda Asya Pasifik bölgesinin en iyi 100 üniversitesi arasındadır. Üniversitede yaklaşık 73.000 lisansüstü, lisans ve ön lisans öğrencisi öğrenim görmektedir. Bu yükseköğretim işlemi 12.000 öğretim üyesi ve öğretim elemanı tarafından gerçekleştirilmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×