Bu haber kez okundu.

Kamuda 56 bin kişilik yeni ihraç dalgası yaşanabilir

İstihbarat teşkilatları, FETÖ'nün kriptolu iletişim yazılımı ByLock'u çözerek örgüt mensubu binlerce kişiyi tespit etmiş ve kamu kurumlarında çalışan bu kişiler ihraç edilmişti. Örgütün bu kurumlardaki deşifre olmayan kripto üyeleri için de operasyon başlatıldı. Özellikle FETÖ elebaşlarının telefon kayıtlarından elde edilen HTS verilerini inceleyen MİT ve Emniyet İstihbaratının deşifre olmamış yaklaşık 56 bin kişinin isimlerini tespit ettiği ve yeni ihraç listesinin önümüzdeki günlerde ilgili kurumlara iletileceği öne sürüldü.

Sabah'ın haberine göre incelenen cep telefonlarının HTS kayıtları 10 yıl geriye dönük olarak incelendi. FETÖ'nün lider kadrosu ile sık sık iletişim kuranlar belirlendi. ByLock üzerinden devam eden kamu soruşturma ve ihraçlara ait yeni raporunda kurumlara gönderileceği belirtiliyor.

VERİ HARİTASI ÇIKARILDI

Şifresi çözülen ByLock'taki yazışmalardan 56 bin kişinin kimlik bilgilerini elde eden istihbarat birimleri, HTS kayıtları üzerinden çapraz sorgu yöntemine başvurdu. Bu sayede listedeki kişilerin kimlerle telefonda görüştükleri ortaya çıkarıldı ve istatistikler rapor halinde hazırlandı. Öte yandan lider kadronun kullandığı cep telefonu hattını başka kişiler adıyla kullanma olasılığı göz önüne alınarak, baz istasyonlarından elde edilen verilerle mevcut veriler karşılaştırıldı. Bu sayede HTS kayıtları, baz istasyonları verileri haritalaştırıldı ve başka kişiler üzerine kayıtlı olan telefon hattı kullanan örgüt mensupları deşifre edildi.

51 KİŞİ FİRAR ETTİ

Elde edilen veriler ışığında isimleri tespit edilen kripto FETÖ mensuplarından 51'inin yurtdışına firar ettiği belirlendi. Bu kişiler arasında Abdullah Aymaz, Alaeddin Kaya, Cemil Koca, Mustafa Yeşil, Akın İpek, İsmail Büyükçelebi, Hidayet Karaca, Ekrem Dumanlı ve Cevdet Türkyolu da yer alıyor.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×