Bu haber kez okundu.

Kamuya 90 bin personel alımı KPSS sınavsız memur da alınacak

Hükümetin başlattığı İstihdam Seferberliği hamlesi tüm hızıyla sürüyor. Kamuya 90 bin memur ve personel alımı için düğmeye basıldı. Kamu kurumlarında memur, işçi, hakim ve savcı, sağlık personeli ve sözleşmeli öğretmen olmak üzere farklı statülerde 90 binden fazla personel alımı yapılacak. Kamu personeli alımları Mart ayında başladı.

Kamuda 90 bin personel alımı ile ilköğretim, lise, önlisans, lisans mezunu KPSS ve KPSS'siz elemanlar istihdam edilecek. Personel alımlarının büyük çoğunluğu 4B statüsünde sözleşmeli olarak istihdam edilecek. Alımlarda eğitim, adalet ve sağlık olmak üzere acil ihtiyaçlar dikkate alınacak. Maliye acil personel ihtiyacı olan kurumlara personel alımı için kadrolara onay vermeye başladı. 2017 yılı sonuna kadar devam edecek olan alımlara ilişkin Devlet Personel Başkanlığı atama kontenjanları yayımladı. Beklenen geniş kapsamlı merkezi personel atamasına yönelik alımlar ise Haziran ayında yapılacak.

Maliye Bakanlığı'nın atama onayları kapsamında sözleşmeli personel alımı da yapılacak. Memur alımı yapılacak kurumlar ile alınacak personel sayıları şöyle;

20 BİN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN

Milli Eğitim Bakanlığı 20 binden fazla sözleşmeli öğretmen alımı yapacak. MEB sözleşmeli öğretmen mülakat dönemi devam ediyor. MEB bunun yanı sıra 500 engelli öğretmen ve bin 300'ün üzerine ek atama ile öğretmen alımı yapıyor.

10 BİN POLİS ALIMI

Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı Polis Akademisi Başkanlığı, 10 bin polis memuru öğrencisi için alım ilanı yayımladı. Lisans mezunu ve KPSS'den en az 60 puan alan adaylar polis alımı başvurusu yapabiliyor. 10 bin polis başvuru süreci 14 Nisan'da tamamlanacak.

AİLE BAKANLIĞI DANIŞMAN PERSONEL ALIMI

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na 1500 danışman ve yönlendirme görevlisi alınacak. İl müdürlüklerince alım ilanları yayınlandı. Aile Bakanlığı danışman alımında KPSS'den en az 60 puan almış olma şartı aranıyor. Adaylar, başvurularını 6-13 Nisan 2017 tarihleri arasında yapabilecek, sınav ise 3 Haziran'da gerçekleştirilecek.

HAKİM ve SAVCI ALIMI

Adalet Bakanlığı'nda oluşan hakim ve savcı personel ihtiyacı için de alım ilanı yayımlandı. Yargıya 2 bin adli yargı hakim, savcı adayı ile 750 avukatlık mesleğinden adli yargı hakim ve savcı alınacak.

24 BİN ERBAŞ, ER ALINACAK

Kara Kuvvetleri Komutanlığı 11 bin uzman erbaş, 13 bin sözleşmeli er olmak üzere 24 bin personel alıyor. Uzman erbaş alımlarına en az lise mezunları, sözleşmeli er alımlarına da en az ilköğretim mezunları başvurabilecek. Jandarma Genel Komutanlığı'na da 2 bin 650 personel alınacak.

GELİR İDARESİ'NE 2 BİN KİŞİ ALINACAK

İstihdam seferberliği kapsamında Gelir İdaresi Başkanlığı da 2 bin gelir uzman yardımcısı alacak. Adaylar 10-28 Nisan tarihleri arasında başvurularını internet adresinden online olarak yapabilecek. Kuruma girebilmek için KPSS'den en az 70 puan alma koşulu bulunuyor.

12 BİN 500 SAĞLIK PERSONELİ LAZIM

Sağlık Bakanlığı iki aylık dönemde 12 bin 500 personel alacak. Yükseköğretim Kurulu 4 bin kadroya öğretim üyesi, araştırma görevlisi ve akademisyen alımı yapacak. Ulaştırma Bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü de yaklaşık 2 bin 500 personel alacak. 

KAYNAK: SABAH

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Erdem 1 yıl önce

Başvuruyu nerden yapıcaz