Bu haber kez okundu.

Kapatılan 10 gazete, 2 ajans ve 3 derginin isimleri açıklandı

Kapatılmasına karar verilen basın yayın organları ile daha önceden yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname kapsamında kapatılarak sonradan bu listeden çıkarılan kuruluşların isimleri yayımlandı. Söz konusu yayın kuruluşlarının terör örgütlerine destek verdiği ve onlarla bağlantılı oldukları tespit edildi.

Buna göre, 29 Ekim'de kapatılan dergi, ajans ve gazetelerin isimleri şöyle;

675 sayılı KHK ile kapatılan dergi, gazete, ajanslar ve televizyonlar

Daha önceki kararnamedeki listede isimleri yer alan Kurtuluş, İscehisar, Bingöl Olay, Ege'de son söz, Hakikat gazeteleri; SRT TV ile Umut FM ve Yağmur FM radyoları yeni kararla birlikte listeden çıkarıldı.

Kararname dahilindeki açıklamalara göre, kapatılan kuruluşlar ile bu kuruluşların sahip oldukları taşınırlar ve her türlü mal varlığı, alacakları ve hakları, belge ve evraklarının tamamı Hazine'ye bedelsiz olarak devredilmiş sayılacak. Taşınmazlar tapuda resen Hazine adına her türlü kısıtlama ve taşınmaz yükünden arındırılmış olarak tescil işlemleri yapılacak. Yani bu kuruluşların herhangi bir borçlarından dolayı Hazine sorumlu olmayacak ve alacaklılar bu borçlara dair hak ve talepte bulunamayacaklar. Devre ait işlemler, ilgili kurumlardan gerekli yardımın alınması suretiyle Maliye Bakanlığı tarafından yapılacak.

28 Temmuz 2016'da OHAL'in ikinci kararnamesi olan 668 sayılı KHK ile 3 haber ajansı, 16 televizyon kanalı, 23 radyo istasyonu, 45 gazete, 15 dergi, 29 yayınevi ve bunlara ait dağıtım firmaları olmak üzere toplam 131 yayın organının kapısına kilit vurulmuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×