Bu haber kez okundu.

Kapatılan 370 dernek isim isim tam liste yayınlandı
Teröre destek veren dernekler kapatılıyor! İçişleri Bakanlığı 39 ilde milli güvenliğe tehdit oluşturduğu gerekçesiyle terör örgütleriyle bağlantılı toplam 370 derneğin faaliyetinin durdurulduğunu açıklamıştı. Bunlardan 153'ü FETÖ, 190'ı PKK/KCK, 19'u DHKP-C ve 8'i de DEAŞ bağlantılı. Bugün ise incelemeleri tamamlanan bazı derneklerin kapısına mühür vurulduğu yani kapatıldığı ileri sürüldü.

Bakanlık dün yaptığı açıklamada bunlara ilişkin inceleme ve değerlendirme çalışmalarının devam ettiğini belirtmişti. Yani resmi olarak henüz kapatma söz konusu olmadığı söyleniyor. Kapısı mühürlenen derneklerin ise incelemelerin tamamlanmasından sonra kapatılıp kapatılmayacağına karar verileceği belirtiliyor.

İl il faaliyetleri durdurulan derneklerin isim listesi şöyle;

İSTANBUL: TUAD, TAYAD, Gökkuşağı Kadın Derneği, Göç-Der, İkitelli Özgürlükler Derneği, İstanbul Demokratik Haklar Federasyonu ve Gazi Demokratik Haklar Federasyonu, MED Kültür Merkezi, Seyri Mesel Sanat Atölyesi, Sarıgazi ve Nurtepe Çayan Haklar Derneği, TAREM.

ANKARA: Çağdaş Hukukçular Derneği, Halkın Hukuk Bürosu’nda faaliyet gösteren Adalet Okulu Derneği, Gündem Çocuk Derneği, KÜRDİ-Der.

İZMİR: Kapatma kararı verilen TAYD-DER, YAK-DER, Demokratik Haklar Derneği, MKM.

BURSA: Panayır Kadın Dayanışma Derneği.

ESKİŞEHİR: Eskişehir Gültepe Kültür ve Dayanışma Derneği.

DİYARBAKIR: Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği (MEYADER), Özgür Kadın Kongresi de (KJA), Mezopotamya Hukukçular Derneği, Kürt Yazarlar Derneği, Rojava Derneği, Dicle Fırat Kültür Merkezi, Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC), SELİS Kadın Derneği. Faaliyetleri hakkında durdurma kararı çıkarılan 370 dernekten 47’sinin Diyarbakır’da olduğu belirtildi.

MERSİN: Mersin Mezopotamya Kültür Derneği (MKM), Akdeniz Göç Der, Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Dayanışma Derneği (YAKAY-DER).

ADANA: MKM-DER, Çukurova Üniversitesi Demokratik Öğrenci Derneği.

BATMAN: Mezopotamya Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEYA-DER), Din Alimleri Derneği (DADER), Batman Yoksullukla Mücadele ve Kalkınma Derneği.

ADIYAMAN: Batman ve Diyarbakır’daki şubeleri de basılan Mezopotamya Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin (MEYA-DER) Adıyaman Şubesi, Azikan Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Kadın Yaşam Derneği, Pale Kültür Sanat Derneği, Komagene Eğitim Kültür Sanat ve Spor Kulübü Derneği.

TUNCELİ: Mezopotamya Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEYA-DER).

VAN: Van Kadın Derneği.

Gazete Duvar'ın haberine göre; Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD), Halkın Hukuk Bürosu, Adalet Okulu, Kürt Yazarlar Derneği, Mezopotamya Kültür Merkezi, Mezopotamya Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEYA-DER), Din Alimleri Derneği (DADER), Gündem Çocuk Derneği ve Çağdaş Hukukçular Derneği’ne tebliğler bildirildi ve derneklerin kapıları mühürlendi.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×