Bu haber kez okundu.

Kazbank dolandırıcılığı nedir?

Türkiye'de gündem olan Çiftlikban dolandırıcılığından sonra şimdi de Kazbank dolandırıcılığı ortaya çıktı. Ahmet Nurettin Çelik isimli şahıs, yüksek kazanç vaad ederek çevresindeki insanlardan 5 milyon TL'ye yakın bir para toplayınca SPK'ya yakalandı. Peki Kazbank nedir?  İşte detaylar...

Millet olarak iflah olmadığımızı bir kez daha gördük. Çiftlikbank vaadiyle milyonlarca lirayla ortadan kaybolan Mehmet Aydın mağdurlarından sonra şimdi de Kazbank dolandırıcılığı ortaya çıktı. Kaz çiftliği kuaracağım diyerek 1000 kişiden 20 milyon TL toplamayı hedefleyen Ahmet Nurettin Çelik 5 milyona yaklaşınca yakayı ele verdi.

"KAZ SEVDALISDIYIM, KAZ ÇİFTLİĞİ KURACAĞIM"

Sabah gazetesinden Metin Can'ın haberine göre, Ahmet Nurettin Çelik kendini 'kaz sevdalısı' akademisyen olarak tanıtarak, "Kaz çiftliği kuracağım" diyerek sosyal medya hesapları üzerinden 6 ayda 4.9 milyon TL topladı. İlk etapta 1.000 kişiden 20 milyon TL toplama hedefiyle yola çıkan Çelik'in kanunsuz şekilde elde ettiği paralar Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı Mali Suçları Araştırma Kurulu tarafından takip edilmeye başlandı. daha sonra Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) devreye girerek, Doğal Kaz Ördek Yetiştiriciliği Entegre Sanayi Ticaret A.Ş. olarak kurulan firmanın hesapları bloke edildi ve SPK, savcılığa suç duyurusunda bulundu. 

250 KİŞİDEN 4,9 MİLYON TL TOPLADI

Aslen Ankara'da yaşayan ancak Kırşehir'de küçük bir kaz çiftliği bulunan Çelik, yakın bir arkadaş grubu ile bu yola girdi. İlk etapta ücretsiz kaz yetiştiriciliği seminerleri adı altında, Samsun, Balıkesir, Bayburt, İzmir, Adana, Konya gibi onlarca ilde ortaya çıktı. Sosyal medyada videolar yayımlayarak insanları etkiledi. Çektiği videolarda, hedefinin 1.000 kişiden 20 milyon TL toplayarak, dünyanın en büyük kaz çiftliğini kurmak olduğundan bahsetti. Kendisine inanan 250 kişiden A Grubu hisse bedeli olarak 20'şer bin TL topladı. Toplamda 5 milyon TL'ye yakın parayı eline geçirdi. Edinilen bilgilere göre, önce değeri 600 bin TL olarak gösterilen ancak imara dahi açık olmayan bir tarla edindi. Ancak araziye herhangi bir şey inşa edilmedi

KENDİNİ "BAŞ KAZ" OLARAK TANITTI

Kendini sosyal medyada yayınladığı videolarda 'baş kaz' benim diye tanıtan Çelik, bu kez topladığı paralarla Çin'e yolculuğa çıktı. Çin Seddi'ni gezdi, egzotik eğlencelerde yer aldı. Para veren kişilere de "Çin'de beyaz et işleme makinesi bakıyorum" dedi. "Türkiye'de makine yok mu?" diyenlere de sosyal medya hesaplarından "Türk makine sektörü beyaz et kesimhanesi üretme kabiliyeti yok. O nedenle Çin'e geldim" şeklinde yanıt verdi. Çelik inandırıcı olmak için Çin'den sözde anlaşma videoları yolladı.

"3 YIL KAR PAYI DAĞITMAYACAĞIM"

Birçok ilde Çiftlikbank benzeri yapılanmalara giden sisteme en fazla para gönderenlerin ise yurtdışında yaşayan Kırşehirli gurbetçiler oldu. Sosyal medya videolarında gaflarıyla dikkat çeken Çelik, sisteme para yatıranlara 3 yıl kâr payı dağıtmayacağını belirtirken, "3 yılın sonunda diyelim ki öldüm. Dünyaya kazık çakacak değiliz ya... Benden sonraki yönetim de dolandırıcı çıktı. Olur mu olur" sözleriyle adeta itirafta bulunduğu dikkat çekti.

Burak GÜNAY

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×