Bu haber kez okundu.

Kemal Unakıtan 70 yaşında vefat etti neden öldü

Üç dönem Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı yapan Kemal Unakıtan, tedavi gördüğü hastanede bu sabah öldü. 70 yaşında vefat eden Unakıtan, 2009 yılında ABD'nin Cleveland kentinde By-Pass ameliyatı olmuştu. Ardından böbrek sorunlarıyla mücadele eden eski bakan yaklaşık üç yıl önce böbrek nakli ameliyatı geçirmişti. Kemal Unakıtan'ın ölüm nedeni ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan

KEMAL UNAKITAN KİMDİR?

AK Parti hükümetlerinde üç dönem Maliye Bakanı olarak görev alan Kemal Unakıtan, 1946 yılında Edirne'nin Süloğlu ilçesine bağlı Domurcalı köyünde dünyaya geldi. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nden mezun olan Unakıtan, Maliye Bakanlığı'nda hesap uzmanı olarak çalıştı. 1976-1978 yılları arasında SEKA Genel Müdürlüğü yaptı. Bürokraside farklı görevler icra eden Unakıtan, 2002 yılı genel seçimlerinde AK Parti'den milletvekili seçilerek siyasi hayatına adım attı. İlk olarak AK Parti'nin 58. hükümetinde Maliye Bakanı olan Kemal Unakıtan bu görevine 59. ve 60. hükümetlerde de devam etti.

Özelleştirmenin patronu olarak nitelenen Unakıtan, 1 Mayıs 2009 tarihinde yapılan görev değişikliği ile koltuğunu Mehmet Şimşek'e devretti. 12 Ekim 2016 tarihinde hayatını kaybeden eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın eşinin ismi Ahsen Unakıtan'dır ve 3 çocuk babasıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×