KHK ile TSK'da meslekten ihraç edilen askerler haberi

OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) binlerce askeri personel ihraç edildi. İşte Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri'nde meslekten çıkarılan askerler ile ilgili haberler...

KHK ile TSK'da meslekten ihraç edilen askerler haberi

İhraç edilen 820 askeri personel isim listesi 672 sayılı KHK ile Resmi Gazete'de yayımlandı. Milli Savunma Bakanlığı, FETÖ terör örgütü soruşturması kapsamında TSK'dan 648'i tutuklu toplam 820 askeri personelin daha ihraç edilerek ilişiklerinin kesildiğini duyurdu. 1 Eylül tarihinde TSK'dan ihraç edilen askerler Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan.

Bilindiği gibi 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında 4 Kanun Hükmünde Kararname (KHK) yayınlanmış ve bu darbe girişiminde izleri bulunan, FETÖ ile ilişkisi bulunduğundan şüphe edilen askerlerin Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilişikleri kesilmişti. Bununla ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan son açıklaması yapıldı. Oldukça kısa bir açıklama olduğunu ifade edebileceğimiz ihraç edilen askerler duyurusuna göre, Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri'nden 820 askeri personelin ordu ile ilişikleri kesildi. Bugün ihraç edilen 820 askerin 648'inin tutuklu olduğu ifade edildi.

TSK ihraç listesi Resmi Gazete'de yayımlandı. MSB, TSK'dan atılan 820 askerin isimlerini açıkladı.

Milli Savunma Bakanlığı'nın açıklamasında bu kararın Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın imzasıyla verildiği belirtildi. Bugüne kadar 3200 askeri personel ordudan ihraç edilmişti. Bugün açıklanan kararla birlikte TSK'dan toplam 4020 askeri personel ihraç edilmiş oldu.

TSK FETÖ'CÜ HAİNLERDEN TEMİZLENDİKÇE DAHA DA GÜÇLENİYOR

Savunma Bakanlığı Twitter hesabından konuyla ilgili yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin FETÖ'cü hainlerden temizlendikçe daha da güçlendiğine vurgu yapıldı. Tcsavunma Twitter adresinden yapılan açıklama şöyle; ''TSK'dan ihraçlar titiz bir çalışmayla gerçekleştiriliyor.Vatanına ve Milletine bağlı kahraman askerlerimiz görevlerini başarıyla sürdürüyor. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, FETÖ'cü hainlerden temizlendikçe daha da güçlenerek Milletimizin hizmetine devam edecektir.''

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) ihraç edilen askerlerin isim listelerinin bulunduğu ihraç listesi için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

MSB KARARIYLA 195 ASKER MESLEKTEN ATILDI

Bakanlığın resmi Twitter hesabı TCSavunma adresinden yapılan açıklamaya göre MSB kararıyla FETÖ/PDY soruşturması kapsamında KKK ve Dz.KK'ndan 195 askeri personel ordudan atıldı.

Açıklamada, ''Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması soruşturması kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığından Milli Savunma Bakanlığı kararıyla 195 personel ihraç edildi'' denildi. 28 Ekim 2016 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) ihraç edilen subay, astsubay ve askeri personel isimlerinin Resmi Gazete'de yayımlanması bekleniyor.Milli Savunma Bakanı Fikri Işık imzasıyla ihraç işlemleri gerçekleştirilen 195 personelden 158'inin subay olduğu 153'ünün Kara Kuvvetleri'nden, 20'sinin ise Deniz Kuvvetleri Komutanlığından olduğu belirtildi.

JANDARMA VE SAHİL GÜVENLİK

15 Temmuz darbe girişiminden sonra başlatılan soruşturmalar kapsamında bugün Jandarma'dan 153, Sahil Güvenlik'ten ise 112 personel açığa alınmıştı. İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre görevden uzaklaştırılan personel sayıları şöyle;

Jandarma Genel Komutanlığı

- 42 Subay
- 56 Astsubay
- 30 Uzman Jandarma Çavuş
- 17 Uzman Erbaş
- 8 Sivil Memur

Sahil Güvenlik Komutanlığı

- 52 Subay
- 58 Astsubay
- 1 Uzman Erbaş
- 1 Sivil Memur

ORDUDAN ATILAN FETÖ'CÜ ASKER SAYISI

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, herkesin merak ettiği 'TSK'dan kaç asker ihraç edildi?' sorusuna yanıt verdi. Işık, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından TSK'da başlatılan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında bugüne kadar toplam 20 bin 88 kişinin ordudan atıldığını açıkladı. Türkiye'nin PKK, FETÖ ve DEAŞ gibi terör örgütleriyle olan mücadelesinin tüm kararlılığıyla sürdürüleceğini ve sonuna kadar mücadele edileceğini vurgulayan MSB Bakanı Fikri Işık, ordudan atılan askerlerin sayısına ilişkin bilgiler paylaştı.

Bakan Işık, Türk Silahlı Kuvvetlerinden FETÖ ile bağlantısı tespit edilen 3 bin 665 personelin meslekten ihraç edildiğini ve 16 bin 423 öğrencinin de atıldığını ifade etti. Işık, darbe girişiminden sonra TSK ile toplam 20 bin 88 kişinin bağının kesildiğini açıkladı. Ayrıca 2 bin 855 personel hakkında başlatılan soruşturmanın da devam ettiğini sözlerine ekleyen Bakan, önümüzdeki günlerde soruşturmaların tamamlanacağını belirtti. İlk TSK ihraçlarında aralarında Orgeneral, Tuğgeneral, Tümgeneral, Tuğamiral rütbelerinde onlarca üst düzey subayın ismi yer alıyordu.

İHRAÇ EDİLENLERİ NE BEKLİYOR?

FETÖ'nün darbe girişiminden sonra yapılan soruşturmalar neticesinde kamudaki görevinden atılan memur, askeri personel ve diğer kamu görevlilerini adli yargılama süreci bekliyor. Yargılamalarda ise kişileri oldukça ağır cezalar bekliyor. FETÖ/PDY kapsamında ihraç edilen kamu personelleri TCK 309'uncu maddesine göre Anayasal düzeni kaldırmak için silahlı terör örgütüne üye olmak suçlamasıyla TCK 314'ncü maddesine göre işlem yapılacak. Buna göre silahlı örgüt kuran ya da yöneten kişiler için 10 yıldan 15 yıla kadar, örgüt üyesi olanlara ise 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istenebilecek.

679 SAYILI KHK İLE 763 ASKERİ PERSONEL MESLEKTEN ÇIKARILDI

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ihraç edilen askerler isim listesi 679 sayılı KHK ile belli oldu. Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri'nden çeşitli rütbelerde 763 asker meslekten çıkarıldı.

Hükümet tarafından 6 Ocak 2017 tarihli yeni KHK - Kanun Hükmünde Kararname yayımlandı. 3 yeni KHK ile kamu kurum ve kuruluşlarından, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ve diğer terör örgütleri ile iritbatlı oldukları tespit edilen binlerce kamu personeli meslekten ihraç edildi. Bunlar arasında Türk Silahlı Kuvvetleri personelleri de yer alıyor.

Kararname ile açıklanan ihraç listesine göre Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan tam 763 askeri personel görevden alındı. Buna göre Kara Kuvvetleri'nden 435, Deniz Kuvvetleri'nden 160 ve Hava Kuvvetleri'nde 168 askeri personelin kurumla ilişiği kesildi.

679 SAYILI KHK İLE TSK'DAN İHRAÇ EDİLEN ASKERLER İSİMLERİ TAM LİSTE İÇİN TIKLAYIN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×