Bu haber kez okundu.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Aşısı Türkiye'de Üretilecek

Sağlık Bakanı Recep Akdağ yaptığı açıklamada , ''Dünyanın ilk Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) aşısını inşallah Türkiye üretmiş olacak." dedi. Akdağ Katıldığı Sağlıkta Dönüşüm Programı çerçevesinde İl Değerlendirme Kurulu Toplantısında kene vakalarıyla ilgili olarakaçıklamalarda bulunan Akdağ, “Kenelerin bir çeşidinde kenelerin taşıdığı bir virüsle meydana gelen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi diye bir hastalık var. Bu ismi almasının sebebi Kırım ve Kongo’da ilk tespit edilmiş olmasıdır. Daha çok bozkır iklimine yakın rakımlarda görülüyor. Bulaşma yolu da büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar aracılığıyla oluyor. Bu bölgelerde yaşayan ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın akşam eve gittiklerinde vücutlarını kontrol etmesinde yarar var. Çünkü erken dönemde tespit edildiğinde o kene bulunduğu yerden bir sağlık çalışanı tarafından çıkarılırsa virüsün bulaşma ihtimali çok azalıyor. Kene vücutta ne kadar kalırsa o kadar bulaşıyor. Bu hususta Türkiye çok tecrübelendi. Çok ciddi tedbirler alıyoruz. Kenenin sık görülebildiği bölgelerde birebir kapıları çalarak Sağlık Bakanlığı olarak bilgilendirme yapıyoruz” dedi.

VATANDAŞLARIMIZ ENDİŞE ETMESİN 

Erzurum'da 1 Mayıs etkinliklerine katılan Sağlık Bakanı Akdağ işçilerin bayramını kutladıktan sonra artan kene vakalarıyla ilgili olarak vatandalarımızın endişe etmemesi gerektiğini söyleyerek, “Çok ciddi tedbirler alıyoruz bu hususta. Şu anda tereddüte mahal bir konu yok” dedi.

ÇOK CİDDİ TEDBİRLER ALIYORUZ

Bakan Akdağ, kuş gribi vakalarına ilişkin“Kuş gribi konusunda şu anda endişe edilecek bir durum yok. Tarım Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığımız birlikte bu hususta ciddi bir tecrübe ile gerekenleri yapıyoruz. Dolayısıyla bu hususta şu anda tereddüte mahal bir konu yok” diye konuştu.

DÜNYADA BİR İLK OLACAK

Bakan Akdağ, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi aşı çalışmalarına ilişkin şunları ifade etti:

"Aşı konusu Erciyes Üniversitesi ile yürüttüğümüz faaliyettir. Zannediyorum sekizinci yılını doldurmuş olabilir. Türk bilim insanları çok sıkı şekilde çalıştılar, bakanlık olarak biz kendilerine destek verdik. Şu anda aşı keşfedilmiş durumda. Yani Türkiye bir virüs aşısını üretebilecek duruma geldi. Başka bir firmanın lisanslı aşısını değil, orijinal bir aşıyı. Dünyanın ilk KKKA aşısını inşallah Türkiye üretmiş olacak. Biraz daha zamana ihtiyaç var. İnsanlar üzerinde de bazı araştırmaların yapılması lazım."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×