Bu haber kez okundu.

Kış saati yerine yıl boyunca Yaz saati uygulanacak!
Resmi Gazete'de yayımlanan 'Yaz saati' kararıyla birlikte artık saatlerimizi geri almayacağız. Tüm yıl boyunca yaz saati uygulaması sürdürülecek. Herkes için sürpriz olan bu karar Bakanlar Kurulu toplantısında alındı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayından sonra yürürlüğe girdi.

Gün ışığından daha fazla faydalanmak ve enerji tasarrufu sağlamak amacıyla her yıl 30 Ekim'de saatler 1 saat geri alınıyordu. Yaklaşık 5 ay süren kış saati uygulaması yine her yıl Mart ayının son haftasında saatlerin 1 saat ileri alınması suretiyle de sona eriyor ve yaz saati uygulamasına geçiliyordu.

ARTIK SAATLERİ DEĞİŞTİRMEYECEĞİZ

Tüm Türkiye'de yaz ve kış saati uygulamasının yeniden düzenlenmesi hakkındaki karar bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. Karara göre artık kış saati uygulaması sona erdi. Kararda, ''27 Mart Pazar günü saat 03.00'ten itibaren bir saat ileri alınarak başlayan yaz saati uygulamasının, her yıl, yıl boyu sürdürülmesi kararlaştırılmıştır.'' denildi. Bakanlar Kurulu'nun 2016/8589 sayılı kararında yer alan ''saatlerin bir saat geri alınması'' ibaresi de kaldırıldı.

Yaz saati uygulaması

ŞİMDİ NE OLACAK?

Alınan sürpriz kararla birlikte saatlerin 1 saat ileri veya 1 saat geri alınması dönemi kapandı. Bundan sonra kış saati uygulaması olacak diye saatlerimizi geri almak zorunda kalmayacağız. Uygulamanın ilk zamanlarında belki de bazı sıkıntılar ortaya çıkabilir ancak dünyanın pek çok ülkesinde saat değişikliği yapılmıyor.

MESAİ SAATLERİ NE OLACAK?

Kış saati uygulaması olduğunda özellikle büyük şehirlerdeki memurların mesai saatleri yeniden düzenleniyordu. Kış saati uygulaması kaldırıldığı için bu konuda nasıl bir düzenlemeye gidileceği ise henüz belli değil. Memur mesai saatlerinde yeni düzenlemenin yapılması muhtemel ancak bu konuda herhangi bir resmi açıklama yapılmadı. Önümüzdeki günlerde netleşeceğini tahmin ettiğimiz konuyla ilgili bilgiler geldikçe sizlere aktaracağız.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×