Bu haber kez okundu.

Kıtmir'in kelime anlamı ve duası nedir?

Haberimizden faydalanarak Kıtmir kelimesinin anlamını öğrenebilirsiniz. Eski Bursa Valisi Şahabettin Harput'un boynunda asılı olan Arapça yazılı notun, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen tarafından verildiği ve o notta ''Kıtmir'' yazılı olduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine herkes ne anlama geldiğini merak etmeye başladı.KELİME ANLAMI

Kıtmir, katmir veya ketmir olarak da kullanılan Kıtmir, yedi uyurlar olarak da bilinen Eshab-ı Kehf'teki kişilerden birisinin köpeğinin ismidir. Al-Rakim ve Kratim isimleri de verilen bu köpeğin, Eshab-ı Kehf'in arasında olduğu için cennete gireceği müjdelenmiştir. Ayrıca hurmanın çekirdeğinin ortasında bulunan küçük zara da 'kıtmir' denmektedir. Kıtmir'in Cennet'e gideceğine inanılan hayvanlardan birisi olduğu da belirtiliyor. Kitmir ile ilgili bir de dua vardır.

KOLYESİNİN FOTOĞRAFIARAPÇA DUA

"Allahümme Ya Rabbi ve Cebraile ve Mikaile ve İsrafile ve Azraile ve İbrahime ve İsmaile ve İshaka ve Yakube ve munzilel berekati vet tevrati vez zeburi vel incili vel furkani ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim. La ilahe illallahul melikül hakkul mubin. Muhammedün Resulullahi sadikul va'dil emin. Ya Rabbi Ya Rabbi Ya Hayyu Ya Kayyumu Ya Zel celali vel ikram. Es'elüke ya rabbel arşıl azim. En yerzukani rızkan helalen tayyiben bi rahmetike ya erhamer rahimin. Debernuş, Sazenuş, Kefestetayuş, Kıtmir, Yemliha, Mekselina, Meselina, Mernuş."

DUANIN TÜRKÇE MEALİ

Ey Cebrail'in, İsrafil'in, Mikail'in, Azrail'in, İsmail'in, İshak'ın, İbrahim'in ve Yakup'un rabbi Yüce Allah'ım! Ey bereketleri indiren Kuran'ı, Zebur'u, Tevrat'ı, İncil'i indiren Rabbim. Kudret ve güç sahibi olan yüce Allah'ım! Yegane Melik ve hak olan Allah'tan başka ilah yoktur. Sözünde emin ve sadık olan Hz Muhammed (s.a.v.) Allah'ın elçisidir. Ey Rabbim, Ey Rabbim, Ey Kaim ve Diri olan, Ey ikram ve celal sahibi! En büyük arşın sahibi, senden helal rızık istiyorum. Ey merhametlilerin en merhametlisi! Sazenuş, Debernuş, Kefestetayuş, Yemliha, Kıtmir, Meselina, Mernuş, Mekselina (Ashab-ı Kehf isimleri)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×