Bu haber kez okundu.

Komuta kademesi Genelkurmay Harekat Merkezi'nde!
Türkiye Suriye'nin kuzeyinde bulunan Cerablus İlçesi'ndeki DAEŞ unsurlarını temizlemek ve kendi sınır güvenliğini sağlamak amacıyla askeri harekat başlattı. Cerablus harekatı başladığı andan itibaren Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve TSK komuta kademesi, Genelkurmay Karargahındaki Silahlı Kuvvetler Komuta Harekat Merkezi'nden operasyonu yönetiyor.

Komuta Harekat Merkezi'nde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ümit Dündar ve ilgili komutanlarla kuvvet komutanlarının harekat merkezinde hazır bulundukları belirtiliyor.

TSK'DAN İLK AÇIKLAMA

Konuyla ilgili askeri kaynaklardan yapılan ilk açıklamada,  “Harekatın başlangıcından itibaren Genelkurmay Karargahındaki Silahlı Kuvvetler Komuta Harekat Merkezinde  (Gnkur.Bşk, IInci Bşk. ve J. Başkanları) ve Kuvvet k.lıkları Harekat Merkezlerinde tüm komuta kademesi (Kuvvet K.ları ve karargahın tümü) harekatı yönetmek ve izlemek üzere hazır bulunuyor” ifadeleri yer aldı.

CERABLUS'TA 12 HEDEFTEN 11'İ TAM İSABETLE VURULDU

Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, Suriye'nin Cerablus bölgesine başlatılan askeri harekat kapsamında 05.45 sıralarında top ve çok namlulu roketatarlar ile atışlar yapılmaya başlandı. 63 hedefe 224 atışın yapıldığı harekata ayrıca F-16 uçakları da katıldı. Suriye Keklice ve Suriye Cerablus'ta belirlenen hedeflere gerçekleştirilen hava saldırılarında 07.50 itibarıyla önceden belirlenen 12 hedefe bomba yağdırıldı. 12 hedeften 11'inin tam isabetle vurulduğu açıklandı.

CERABLUS HAREKATININ AMACI SURİYE'NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ SAĞLAMAK

Türkiye'nin Suriye'ye başlattığı harekat kapsamında bölgeye ulaşmak için geçit açma faaliyetlerinin devam ettiği bildirildi. Askeri kaynaklar, harekatın Türkiye'nin sınır güvenliğini sağlamak, DAEŞ terör örgütü ile mücadelede koalisyon güçlerine destek olmak ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü sağlamak amacıyla başlatıldığını bildirdi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×