Bu haber kez okundu.

LYS 2017 Tercih Sonuçları Sorgu Ekranı - ÖSYM Sonuç Sayfası sonuc.osym.gov.tr

2017 LYS maratonunun ardından öğrenciler ÖSYM 'den gelecek habere kitlendi. ÖSYM resmi haber kaynaklarından son dakika lys haberleri olarak sınava giren öğrencilere müjdeyi verecek mi ? 2017 LYS sonuçları bugün açıklanacak mı ? LYS 2017 sonuçları açıklandığı andan itibaren osym.gov.tr ve abchaber.com'dan öğrenebilirsiniz.

LYS 2017 sonuçları sonuc.osym.gov.tr adresinden ve eş zamanlı olarak sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

LYS 2017 TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
18-26 Temmuz 2017 tarihlerinde tercih işlemlerini tamamlayan öğrenciler ÖSYM'den yapılacak olan son dakika habere çevrildi. Tercihlerin ardından istediği ve Hayal ettiği üniversiteyi kazanbilmek için yaklaşık bir yıl boyunca büyük emek veren adaylar LYS tercih sonuçlarını beklemeye başladı. Üniversite tercih sonuçları ise henüz açıklanmadı. Sonuçlar ÖSYM'nin resmi internet sitesinden açıklandıktan sonra kayıt işlemleri de başlayacak. Kayıt işlemleri için gerekli belgeler ve üniversitelere kayıt tarihleri yerleştirildikleri üniversitelerin internet sayfalarından duyurulacak.

LYS EK YERLEŞTİRME NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından başlayacak kayıt işlemlerinde, kayıt yaptırmayan ve yerleştirme için yeteri başvuru alınmayan bölümlerde kalan boş kontenjanlar açıklanacak. Açıklanan kontenjanlara göre ek yerleştirme tercihleri alınacak.

PEKİ LYS NEDİR ?

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS), Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2010 yılından itibaren uygulamaya başlanan test türü bir sınavdır. Her yıl haziran ayı içerisinde gerçekleştirilen sınav, Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında bulunan ilköğretim, lise ve üniversite binalarında uygulanır. Sınav Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Bosna Hersek, Kırgızistan, Gürcistan veya Kazakistan`da üniversiteye girmek isteyen sadece YGS`yi geçmiş olan adayların girdiği bir sınavdır. Sınav soruları her sene ÖSYM tarafından hazırlanmakta ve sınav yapıldıktan birkaç saat sonra basın ve internet yoluyla cevap anahtarı ile birlikte duyurulmaktadır.

LYS puan hesaplama aracıyla hangi türdeki LYS puanlarını hesaplayabilirim?

Hesaplama.net LYS puan hesaplama aracıyla YGS 1, YGS 2, YGS 3, YGS 4, MF 1, MF 2, MF 3, MF 4, TM 1, TM 2, TM 3, TS 1, TS 2, DİL 1, DİL 2 ve DİL 3 puan türündeki LYS puanlarınızı hesaplayabilirsiniz.

LYS 1: Sınav süresi 120 dakikadır. Soru adedi 80 tanedir. Dersler: Matematik, Geometri.
LYS 2: Sınav süresi 135 dakikadır. Soru adedi 90 tanedir. Dersler: Fizik, Kimya, biyoloji.
LYS 3: Sınav süresi 120 dakikadır. Soru adedi 80 tanedir. Dersler: Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya(I).
LYS 4: Sınav süresi 135 dakikadır. Soru adedi 90 tanedir. Dersler: Tarih, Coğrafya(II), Felsefe
LYS 5: Sınav süresi 120 dakikadır. Soru adedi 80 tanedir. Dersler: Yabancı Dil

LYS'DE İKİ SORU İPTAL OLDU

ÖSYM'nin internet sitesinden yapılan açıklamaya göre ; "LYS-1 Matematik Testinin Temel Soru Kitapçığındaki 75. ve 76. soruların Ortaöğretim İleri Düzey Matematik (9, 10, 11 ve 12. Sınıflar) öğretim programının ID.12.7.1.2 numaralı 'Uzayda iki doğru; iki düzlem; bir düzlem ve bir doğrunun birbirlerine göre durumlarını belirler ve uygulamalar yapar' kazanımı kapsamında olduğu ancak Ortaöğretim İleri Düzey Matematik 12. Sınıf Ders Kitabında Uzayda Doğru ve Düzlem ünitesinin bu kazanımları tümüyle kapsamadığı tespit edildiğinden bu iki sorunun değerlendirme dışı bırakılmasına karar verilmiştir" denildi.

Mehtap DİNÇ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×