Bu haber kez okundu.

Memur alımı yapacak kurumlar 2017'de 60 bin personel istihdam edecek

İstihdam seferberliği için hem kamu hem de özel sektör harekete geçti. 3 bakanlığa bağlı kamu kurumlarına toplam 60 bin personel alımı yapılması için Maliye'ye talep gönderildi. Bu kapsamda, Sağlık, Adalet ve Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında görevlendirilmek üzere 60 bin memur ve hizmetli alımı yapılacağı öğrenildi.

2017'de personel alımı için söz konusu bakanlıklar, memur alım taleplerini Maliye Bakanlığı'na iletmeye başladı. Adalet Bakanlığı 10 bin, Sağlık Bakanlığı 29 bin 500, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 30 bine yakın öğretmen ataması yapılmasına ilişkin taleplerini Maliye'ye gönderdi.

İLK ALIMLAR MART AYINDA BAŞLAYACAK

Kamuya personel alımı ilk olarak Mart ayında başlayacak. Bu kapsamda ilk etapta Maliye Bakanlığı'na 4 bin kişinin alınması planlanıyor. Sağlık'ta ise Mart ayında yaklaşık 13 bin doktor istihdam edilmesi bekleniyor. Adalet Bakanlığı bu yıl sonuna kadar içinde hakim ve savcıların da bulunduğu 10 bin memur alımı yapabilir. İlk etapta 3 bin 500 hakim ve savcı alımı için sınav süreci devam ederken, 5 bine yakın zabıt katibi ve infaz koruma memurunun da istihdam edilmesi ön görülüyor. Yargı kadrolarına Haziran ayında yapılacak sınav ile 2 bin hakim ve savcı alımı yapılacak. Öte yandan Adalet Bakanlığınca 810 icra katibi için ilan yayınlandı. Uzman Erbaşlıktan ayrılan kişilere tanınan infaz koruma memuru olma hakkından yararlanacak olan kişiler için düzenlenen sınavlar tamamlandı. Sınavda başarılı olan 3 bin kişinin infaz koruma memuru olarak atamasının yapılması bekleniyor. Milli Eğitim Bakanlığı ise 2017 yılı sonuna kadar yaklaşık 30 bin öğretmen alımı yapacak. Şubat ayında 4 bin 300 hizmetli ve güvenlik görevlisi alımının da yapılacağı MEB'de 1500 engelli öğretmen ataması için çalışmalar devam ediyor.

İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 10'UN ALTINA DÜŞER

Kasım ayı işsizlik oranı verilerinin açıklanmasından sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ocak 2017 işsizlik rakamlarının gelmesiyle işsizliğin düşmeye başlayacağını tahmin ettiğini belirten Müezzinoğlu, ''Yıl sonu hedef yüzde 10. Ama Cumhurbaşkanımızın verdiği bu büyük destekle inanıyorum ki işsizlik rakamları 2017 Aralık sonu yüzde 10'un altına inecek'' dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×