Bu haber kez okundu.

'Mesafe yakın gidemem' diyen taksiciye ceza kesilecek

Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) 1 Ocak 2017'de hayata geçecek yeni düzenlemesinin detayları ortaya çıktı. Düzenleme sadece taksi şoförlerini değil minibüs, servis taşımacıları ve hatta faytoncuları bile yakından ilgilendiriyor.

HER ŞOFÖRE 100 HİZMET KALİTE PUANI VERİLECEK

UKOME kararı şoförlere 100 hizmet kalitesi puan sistemi uygulamasını getiriyor. Bu 100 puanı dolduran şoförün kullandığı araca verilen izin belgeleri 1 ay süreyle askıya alınacak. Hizmet kalitesi puanı ikinci kez doldurulduğunda taşıtın izin belgeleri 3 ay, hizmet kalitesi puanı üçüncü kez doldurulduğunda ise izin belgeleri 6 ay süreyle askıya alınacak. Bu sürecin denetimi de Toplu Ulaşım Komisyonu tarafından yapılacak.

HANGİ CEZA KAÇ PUAN?

İstanbul'da yaşayan veya kısa süreliğine kente gelen herkesin yaşadığı sıkıntının başında taksilerin kısa mesafeye yolcu almaması veya yolu uzatarak yüksek ücret alması gibi sorunlar yer alıyor. Yeni sisteme göre izin belgesinde yazılı olan güzergahı takip etmeyen taksi şoförüne 20 puan ceza yazılacak. Trafik akışını engelleyecek şekilde caddede veya ana arterde park eden taksi veya minibüs şoförü 20 ceza puanı alacak. Taşımacılık esnasında sigara içen şoför veya araçta sigara içilmesine göz yuman şoföre de 20 ceza puanı verilecek. Mesafe veya trafik yoğunluğu bahanesiyle yolcu almayan şoföre 10 ceza puanı verilecek. Arızalı taksimetre ile taşımacılık yapan taksici ise 50 ceza puanı alacak.

ŞİKAYET HATTI KURULDU

Yaşanan sorunlarla ilgili İstanbul Taksiciler Odası bir iletişim hattı kurdu. Odanın 444 15 23 numaralı hattı aranabileceği gibi İBB Beyaz Masa'nın 153 numaralı hattı da aranarak şikayette bulunulabilecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×