Bu haber kez okundu.

Mevlüt Çavuşoğlu: Halep'te çözüm bulmamız gerekiyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Halep'te yaşanan son dakika gelişmelerine dair bir basın toplantısı düzenledi. Halep'teki son gelişmeleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte takip ettikleri belirten Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle;

DİPLOMATİK TEMASLARDA BULUNULDU

"Halep'te son gelişmeleri başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere takip ediyoruz. Burada sıkışan insanların kurtarılmasıyla ilgili çalışmalar var. Aksayan durumlar da oluyor. Türkiye olarak Suriye'de ateşkesi, barışı ve siyasi çözümü önerdik. Çok önemli çabalar sarf ettik. Muhalefete de her zaman en iyi çözümün siyasi çözüm olduğunu ve Cenevre'deki müzakerelere katılmaları gerektiğini söyledik. Muhalefet de her seferinde Cenevre'de sonuç alınmasa da görüşmelere katıldılar. Suriye'de şu anda da bir siyasi geçiş sürecine acilen ihtiyaç var. BMGK kararları ve Cenevre bildirisi bunun parametreleridir. Siyasi çözüme geçilmesi gerekiyor. Çok taraflı çabalarımızdan sonra alınan kararların ihlal edildiğini, rejim ve rejime destek veren gruplar tarafından ihlal edildiğini gördük. Yeni öneriler de getirdik ama Türkiye olarak biz gerek bölgedeki aktörlerle, gerekse yine Suriye'deki diğer iki aktörle, Rusya ve İran'la da temaslarımız oldu. Rusya'yla ilişkilerimizin normalleştirilmesi sürecinden sonra Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın Putin'le görüşmeleri çerçevesinde ciddi temaslarımız oldu."

''ÇÖZÜM BULUNMASI GEREKİYOR''

"Özellikle Rusya'yla muhalefeti bir araya getirme çalışmaları yaptık. Rusya'ya şunu söyledik; 'Muhalefet size karşı değil, şu anda yaptıklarınıza karşı.' Şu anda temaslar devam ediyor. Tüm bunlar devam ederken Halep'te durum hep kötüye gitti. Ateşkes bir türlü sağlanamadı, siviller bombalandı, hastaneler bombalandı. Tarihte görmediğimiz vahşetin değişik boyutlarını Suriye'de, Halep'te gördük. Biz burada sessiz kalamazdık, çözüm bulmamız gerekiyor."

CUMHURBAŞKANI, OBAMA ve MERKEL İLE GÖRÜŞTÜ

"Rusya'yla yoğun çabalar sarf ettik, mutabakat sağlandı. Bunun uygulanması da çok önemli. Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızın çok önemli rolü vardır burada. Kendisi de bizzat Sayın Putin'le telefonda defalarca görüştü. Dün Sayın Obama'yla ve Şansöyle Merkel'le Cumhurbaşkanı'mız bir görüşme gerçekleştirdi. Bugün Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier'le 17.00'de bir görüşmemiz olacak. Bu görüşmeler insani yardımların bir an önce ulaştırılmasıyla ilgili olacak. Hiç kimse yardım etmese de biz Türkiye olarak Halep'ten kurtarılan kardeşlerimize her türlü yardımı hiç gecikmeden ulaştıracağız, ulaştırıyoruz. 27 Aralık'ta Moskova'da Türkiye-Rusya-İran zirvesi olacak."

''HER TÜRLÜ HAZIRLIK TAMAM''

"Dün sabah ilk konvoy çıkarken taciz ateşleri oldu, gecikme oldu. Bu sabaha kadar 6 tur yapıldı. Gidilecek alan çok dar olduğu için girebilecek araç sayısı belli. Bu imkanı artırmak için çalışmaları sürdürüyoruz. 7 bin 500 kişi kurtarıldı. Bunların içinde hasta, yaralı, kadın ve çocuklara öncelik vermek üzere hemen Türkiye'ye alıyoruz. Başbakan Yardımcımız Veysi Kaynak bölgede. AFAD, Kızılay zaten bölgede. Her türlü hazırlığımız tamam. Şu anda son konvoyla ilgili bir tıkanıklık oldu. İran Dışişleri Bakanı Zarif'le görüştüm bunun için az önce. Arazideki unsurlarla görüşmelerini sürdürüyor arkadaşlarımız. Bizim arzumuz Suriye'de ateşkes sağlansın, ateşkesle birlikte kuşatma altında olan tüm insanlar özgür hale gelsin. Biz Suriye'de insanlar arasında ayrım yapmayız. Mezhep ayrımı yapmayız, hepsi  candır. İnsani yardımlar bir an önce ulaşsın, siyasi dönüşüm için görüşmelere de bir an önce başlansın ki kalıcı barış getirelim. Sınır bütünlüğü, bağımsızlığı korunmuş, herkesi kapsayan bir yönetim istiyoruz Suriye'de."

''Bizim arzumuz Suriye’de ateşkes sağlansın. Ateşkesle birlikte kuşatma altında olan tüm insanlar özgür hale gelsin. Biz mezhep ayrımı yapmayız. Siyasi dönüşüm için görüşmeler başlasın. Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyoruz. ''

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×