Bu haber kez okundu.

MGK ve Bakanlar Kurulu'ndan OHAL süresi kararı

Milli Güvenlik Kurulu ve Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplanan MGK'dan OHAL'in 3 ay daha uzatılmasına yönelik Bakanlar Kurulu'na sunulmak üzere tavsiye kararı çıktı. Yaklaşık 1.5 saat süren Bakanlar Kurulu'nda Olağanüstü Hal kararı kaleme alındı. TBMM'ye sevk edilecek karar onaylanmasının ardından Resmi Gazete'de yayınlanır yayınlanmaz yürürlüğe girecek.

Referandum sonrası ilk kez yapılan toplantılarda iç ve dış gelişmelerin yanı sıra OHAL süresi ele alındı. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen 90 günlük OHAL süresi daha önce 11 Ekim tarihinde uzatılmıştı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında OHAL'in 3 ay daha uzatılması için karar çıktı. Kaleme alınan ve bakanlar tarafından imzalanan karar onaylanmak üzere Meclis Genel Kurulu'na sunulacak.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Olağanüstü Hal süresinin uzatılmasına ilişkin yaptığı açıklamada "MGK'da görüşeceğiz, Bakanlar Kurulu'nda kabul edilirse 3 ay daha uzatılacak" demişti.

17 NİSAN 2017 MGK TOPLANTISI KARARI

Milli Güvenlik Kurulu, 17 nisan 2017 tarihinde toplanmıştır. MGK Genel Sekreterliği internet sitesinde yayımlanan MGK toplantısına ilişkin metin şöyle;

1- 16 nisan 2017 tarihinde yapılan anayasa değişikliği halk oylamasının ülkenin her yerinde huzur ve güven ortamı içinde geçmesinden duyulan memnuniyet dile getirilerek, bu konuda katkısı olan tüm kurumlarımıza ve güvenlik görevlilerimize teşekkür edilmiştir.

2- Yurt bütününde uygulanan olağanüstü hâl değerlendirilmiş; demokrasimizin, hukuk devleti ilkesinin ve vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunmasına yönelik tedbirlerin devamlılığını sağlamak üzere, olağanüstü hâlin uzatılması tavsiyesinde bulunulması kararlaştırılmıştır. Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.

OHAL KARARI NEDİR?

Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu kararı ile ilan edilen OHAL kanununun amacı; Doğal afet, tehlikeli salgın hastalıklar ya da ağır ekonomik krizler, Anayasa ile kurulan hür demokrasi düzenini veya temel hak ve hürriyetleri ortadan kaldırmaya yönelik yaygın şiddet hareketlerine ait ciddi belirtilerin ortaya çıkması veya şiddet olayları sebebiyle kamu düzeninin ciddi şekilde bozulması, Durumlarında olağanüstü hal ilan edilmesi ve usulleriyle olağanüstü hallerde uygulanacak hükümleri belirlemektir.

Türkiye tarihinde farklı dönemlerde uygulanan OHAL, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 20 Temmuz'da gerçekleştirilen MGK ve Bakanlar Kurulu kararı ile ilan edilmiş, sürenin bitmesiyle 11 Ekim'de Başbakanlık Tezkeresi'nin TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmesiyle 3 ay daha uzatılmıştı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×