Bu haber kez okundu.

Milli Tarım Projesi nedir nasıl uygulanacak? Tüm detaylar
Milli Tarım Projesi hakkında tüm detaylar! Bitkisel üretimde yeni bir model olarak hayata geçecek olan Milli Tarım Projesi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulanacak. Çiftçiye ve hayvancılığa yılda iki defa destek verilmesini sağlayacak proje neleri içeriyor, nasıl başvuru yapılır, hangi destekler verilecek? gibi akıllardaki soru işaretleri, Başbakan Binali Yıldırım'ın İzmir'de gerçekleştirdiği Milli Tarım Projesi lansmanında cevap buldu. Peki ne zaman başlıyor?

Yıldırım, Türkiye'nin yeni bir sanayi atılımında olduğunu vurguladığı konuşmasında halen 20 milyon vatandaşın tarımla uğraştığını söyledi. Her 5 kişiden bir tanesinin ekerek biçerek hayatını devam ettirdiğini ifade eden Başbakan, 2023 yılında 150 milyar dolar tarım geliri hedeflendiğini açıkladı. Bu hedefe ulaşılması için de tarımın stratejik sektör kabul edildiğini ve bu bağlamda Milli Tarım Projesi'nin hayata geçirileceğini belirtti.

HAVZA BAZLI ÜRETİM DESTEĞİ

Proje kapsamında, tarımda havza bazlı üretime destek verilecek. Yani belirlenen ürünler, belirlenen havzalarda yetiştirilecek ve parçalı araziler birleştirilerek daha fazla üretim yapılması sağlanacak. Türkiye'deki bütün illerin ve ilçelerin tek tek masaya yatırıldığı proje kapsamında 941 havza belirlendi. Bu havzalarda hangi ürünlerin yetiştirileceği de belirlendikten sonra, çiftçilere destek verilmeye başlanacak. Pamuk, buğday, zeytin, yem ürünleri ne yetiştirilirse yetiştirilsin, çiftçiye tam destek sağlanacak. Havzaya uygun olmayan ürünlere verilen destekler ise kesilecek. Sadece o havzada yetişen ürünler için destek verilecek. Yani çiftçiler, kafasına göre değil havzaya göre ekim yapacak.

FİYAT DALGALANMALARI EN AZA DÜŞÜRÜLECEK

Maksimum kazançların esas alınması için piyasadaki fiyat dalgalanmalarının önüne geçilerek en aza düşürülmesi sağlanacak. Bunların önüne geçmek için getirilen yeni sisteme göre; destekleme başvuruları daha da basit hale getirildi. Bu kapsamda çiftçilere yılda bir kere verilen destek ikiye çıkarıldı. Çiftçiler ilk desteği ekim zamanı olan Nisan veya Mayıs ayında, ikinci desteği ise hasat zamanı olan Eylül veya Ekim aylarında alacaklar.

GÜBRE'DE İNDİRİM VE MAZOT'TA MÜJDE

Milli Tarım Projesi kapsamında, gübreden alınan yüzde 18 KDV oranı tamamen kaldırıldı. Bu da gübrenin aynı oranda ucuzlamasını sağlayacak. Öte yandan Tarım Bakanlığı'nın gübre fiyatlarının daha da düşürülmesi için yaptığı çalışmalar neticesinde gübrede yüzde 25 indirim sağlanmış durumda.

Tarımda maliyeti en fazla arttıran unsur olan gübreden sonra ikinci unsur mazot için de çiftçiye büyük kolaylık sağlanacak. Bu noktada çiftçinin kullandığı mazotun yarısını devlet yarısını ise kendisi karşılayacak. Bu sayede çiftçinin almış olduğu mazotun yarısı bedavaya gelecek.

Milli Tarım Projesi kapsamında verilecek olan desteklerden diğerleri ise şöyle;

- 22 ilde en az 500 baş kapasiteli damızlık üretim merkezleri kurulacak.
- Çiğ süt fiyatının düşmesi halinde Et Süt Kurumu tarafından fiyatlara müdahale edilecek.
- 184 ova sit alanı ilan edilecek.
- Hububat ve fındık rekolteleri Tarım Bakanlığı tarafından belirlenecek.
- 7 milyon hektar arazi 2023 yılına kadar birleştirilerek toplulaştırılacak.

NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Milli Tarım Projesi'ne başvurular 2017 yılında başlayacak ve çiftçiye verilecek olan teşvikler 2017 yılında yapılan ekimlerde geçerli olacak.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×