Bu haber kez okundu.

Momo oyunu nedir? Momo oyunu Yotube videoları içerisinde var mı?

Momo oyunu yeniden gündeme geldi. Momo oyunu nedir? Momo oyunu çocuklara zararlı mı? Momo oyunu Yotube videoları içerisinde görünüyor mu? Ebeveynler bu soruları araştırmaya başladı. Çocuklarımız Mavi Balina'dan sonra şimdi de Momo oyunu tehlikesi ile karşı karşıya mı? İşte detaylar...

MOMO YOUTUBE VİDEOLARI İÇERİSİNDE

Momo'nun simgesi heykelin yaratıcısı, eserini yok ettiğini belirtti. 43 yaşındaki Japon heykeltıraş Keisuke Aiso, "Momo öldü, laneti de kalktı, artık çocuklar rahat edebilir” açıklamsını yapmasına rağmen tehlikenin geçmediği ifade edildi. Çünkü tüyler ürperten bu animasyon, çocukların en çok izlediği Youtube videoları içerisindede izlendiği ortaya çıktı. Birçok çocuğun izlediği sevilen çizgi film ve oyun videolarının arasında, bunun yanı sıra farklı şiddet öğelerinin de bulunduğu çok sayıda içerik çocuklar için tehdit oluşturuyor. Söz konusu korkunç videolarda çocuklara jilet, bıçak, çekiç gibi tehlikeli aletlerle kendilerine zarar vermeleri söyleniyor. Eğer istenilen şeyin yapılmaması durumunda ise onlara ve ailelerine zarar verileceği söyleniyor.

TÜRKİYE’DE DE MİLYONLARCA ÇOCUK İZLİYOR

Benzer şiddet içeriklerinin yer aldığı ve yüz binlerce takipçisinin olduğu video kanalları Türkiye’de fazlasıyla bulunuyor. Youtube gibi içerik sağlayıcı dev firmalar kullanıcıdan gelen şikayetlerle kısmen bu tarz videoları engelliyor. Fakat yetersiz kalıyor.

Türkiye’de neredeyse tüm çocuklar tarafından tanınan ünlü çizgi film karakterlerinin oyuncaklarıyla çekilen videolarda, dehşete düşüren yüzlerce şiddet mesajı içeriği bulunuyor. Hiç bir sansür ve engellemeyle karşılaşmayan bu içerikleri, çocuk bir kere video izlemeye başladığı andan itibaren otomatik şekilde görebiliyor. Bu durum özellikle öğrenme sürecinde olan henüz bebeklikten yeni çıkmış çocuklarda ciddi psikolojik sorunları ortaya çıkarıyor.

MOMO OYUNU NEDİR? NASIL ORTAYA ÇIKTI?

İnternet, Momo ile ilgili içeriklerle dolu. Sosyal haber sitesi Reddit'te en çok okunanlar arasında "WhatsApp kızı Momo kim ve nedir?" başlığı bulunuyor.

Bu soruya aynı platformda verilen en popüler cevap ise şu şekilde:

"İspanyolca konuşulan ülkelerden birinden bir kişi, Instagram'dan bir fotoğraf keserek bununla bir WhatsApp kullanıcısı yarattı. Bu numara yayıldı ve temasa geçenlere rahatsız edici fotoğraflar gelmeye başladı. Bazıları Momo'nun kişisel bilgilerine ulaştığını da söylüyor."  

Momo ile ilgili kesin olarak bilinen tek şey, Japonya(+81), Kolombiya (+52) ve Meksika'da (+57) ülke uzantılı üç ayrı numaranın oyunla ilişkilendirilmiş olması.

Kullanılan fotoğraf ise Japonya'da bir sergiden elde edilmiş. Artık Momo olarak bilinen bu korkunç yüz, söz konusu sergide yer alan bir "kuş kadın heykeline" aitti.

MOMO OYUNUNDAN ÇOCUKLARIMIZI NASIL KORURUZ?

– Çocuğunuzun video paylaşım sitelerinde/dijital oyunlarda karşılaşabileceği zararlı, sakıncalı içerikler ve etkileri konusunda bilinçlenin.

– Çocuğunuza video paylaşım sitelerinde/dijital oyunlarda karşılaşabileceği zararlı, sakıncalı içerikler ve etkilerini açıklayın. İzlediği/oynadığı içeriklerin yaşına uygun olup olmadığını nasıl anlayacağını ve kontrolünü öğretin.

– Video içeriklerini çocuğunuz izlemeden önce izleyin veya ilk önce birlikte seyredin.

– Sürekli izlediği veya yeni izleyeceği videoları listeleyin, denetim altında tutun. Sitelerin otomatik video tavsiye yöntemi ile oluşturduğu listeleri izletmeyin.

– Video paylaşım sitelerinde serbestçe gezinmelerine izin vermeyin.

– Zararlı videoları mutlaka bildirin.

– Zararlı videolarda çıkan reklamları da gördüğünüz sakıncalı video linki ile reklam veren firmaya bildirin.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×