Bu haber kez okundu.

Musul'da Türk askerleri var mı operasyona kimler katıldı?

Musul operasyonuna kimlerin katıldığı merak konusu. ABD, Fransa ve koalisyon ülkelerinin yanı sıra terör örgütü PKK'nın uzantısı olan PYD'nin de katılacağı söyleniyordu. Peki Musul'daki savaşta son durum ne harekata hangi güçler katılıyor?

Akıllardaki sorulara yanıt Irak Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cebbar Yaveri tarafından verildi. Yaveri, Musul'un DEAŞ terör örgütünden kurtarılması operasyonunda yabancı güçlerin yer almadığını ve operasyon planında yer almayan herhangi bir gücün harekata dahil olması durumunda vurulacağını açıkladı.

MUSUL OPERASYONUNA KİMLER KATILIYOR?

Irak Başbakanı İbadi'nin yaptığı açıklama ile resmen başladığı duyurulan Musul Operasyonu, Irak Ordusu ve Peşmerge güçleri tarafından gerçekleştiriliyor. Operasyona, Iraklı ve uluslararası koalisyon komutanları arasında düzenlenen toplantıda alınan kararla, sadece Irak Hükümeti ve Kürdistan Bölgesi güçleri katılıyor. Bu kapsamda Türkiye'nin de operasyona katılmadığı ifade ediliyor. Yani Musul Savaşı'nda Türk askeri yer almıyor. 

Şİİ MİLİSLER VE PYD KATILDI MI?

Musul'a operasyon yapılacağının duyurulmasından sonra Türkiye, Şii Milisler ile terör örgütü PKK'nın uzantısı olan PYD'nin operasyona dahil edilmesinin tehlikeli olacağını her fırsatta dile getirmişti. Uyarıları dikkate alan Irak yönetimi Şii milisler ile PKK'nın operasyona dahil edilmediğini ve bu güçlere uyarıda bulunulduğunu açıkladı. Öte yandan Irak hükümeti, bu güçlerin operasyona katılmaları halinde koalisyon güçleri tarafından vurulacaklarını ifade etti.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×