Bu haber kez okundu.

Musul operasyonu 7. gün: Hemdaniye ve Bertılla kontrol altında
Uluslararası koalisyon güçlerinin desteğiyle 17 Ekim'de Musul'un güney, doğu ve kuzey yönlerinde başlatılan operasyonun 6. gününde Irak ordusu, terör örgütü DEAŞ'ın elinde tuttuğu Musul'un güneydoğusundaki Hemdaniye ilçesi ile kuzeydoğusunda yer alan Bertılla kasabasını tamamen kontrol altına aldı.

Hristiyanların yaşadığı Musul'un güneydoğusunda bulunan Hemdaniye ilçe merkezi Karakuş da tamamen kontrol altında. Musul'a ilerleyiş birçok cephede devam ediyor. Çatışmaların yoğun olduğu bölgelerden biri de Başika. Musul kent merkezine 20 kilometre mesafede olan Başika'da peşmerge, DEAŞ mevzilerini sürekli bombalıyor.

KOALİSYON UÇAKLARI DESTEK VERİYOR

Musul operasyonunun başarılı olması için en önemli bölgelerden olan Başika'da, peşmerge, oldukça temkinli hareket ediyor. Koalisyon güçlerinin havadan verdiği destek, DEAŞ'ın karşı koymasını engelliyor. Terör örgütü DEAŞ, 10 Haziran 2014 tarihinden bu yana Musul kent merkezini elinde tutuyor. Musul'u Irak ordusu, peşmerge ve koalisyon güçleri birçok cepheden kuşatmaya çalışıyor.

DEAŞ SÜLFÜR FABRİKASINI PATLATTI

Bu arada terör örgütü DEAŞ, Musul'un güneyinde Irak ordusundan kaçarken bir sülfür fabrikasını patlattı. Havaya karışan sülfür bulutu nedeniyle zehirlenen 2 sivil hayatını kaybetti.

PEŞMERGE BAŞİKA'YA OPERASYON BAŞLATTI

Peşmerge güçleri, bu sabah saatlerinde DEAŞ'ın kontrolünde olan Başika kasabasına operasyon başlattı. Barzani liderliğindeki Irak Kürdistan Bölgesel yönetimine bağlı peşmerge güçleri Başika'ya girdi. Operasyonun yapıldığı nokta Türk askerlerinin yer aldığı yere 15 kilometre mesafede yer alıyor.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×