Öne Çıkanlar feto Adnan Öztürk Kimdir survivor 30 nisan neler olacak adnan öztürk nereli biyografisi adnan öztürk ne iş yapıyor

Musul'un çevresindeki bölgelerden kaçışlar başladı

Korkulan oldu ve Musul'dan kaçışlar başladı. Kent merkezinden henüz çıkan yok ancak kaçanlar çevre köylerden ayrılmaya başladı.

Musul'un çevresindeki bölgelerden kaçışlar başladı
Musul çevresindeki köylerden kaçan Iraklı vatandaşlar, Irak ordusunun kontrolündeki Kayyare Kasabasına ulaştılar. DEAŞ'ın ayrılmalarına izin vermediği Musul'un merkezindeki siviller ise zor durumda. Hatta bir kısmını canlı kalkan olarak kullanıyorlar.

GÖÇ EDEN KİŞİ SAYISI 1 MİLYONU BULABİLİR

Tahminlere göre kentte yaklaşık 700 bin sivil var. Militan sayısının ise sadece 5 bin ila 10 bin arasında olduğu tahmin ediliyor. Iraklı güvenlik güçleri ilerledikçe sivillerin kitleler halinde kaçacağı düşünülüyor. Tahminlere göre Musul'dan kaçan kişi sayısı 1 milyona kadar çıkabilir. Yeni göç dalgasına karşı çadırkentler hazırlandı.

KİMYASAL SALDIRI ENDİŞESİ

DEAŞ'ın sivillere ve güvenlik güçlerine kimyasal silahla saldırma ihtimali de bir başka endişe kaynağı. Uluslararası yardım kuruluşları en kötü senaryoya karşı hazırlıklarını yaptı. Bölgedeki sağlık ve yardım personeli eğitildi, binlerce gaz maskesi sipariş edildi.

Mustafa KARACA (mustafa.karaca@abchaber.com)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×