Bu haber kez okundu.

YSK, 16 Nisan 2017 halkoylamasında seçmenlerin nasıl oy kullanacağını konu alan ''Yurt içi oy verme işlemi'' başlıklı video hazırladı. Yüksek Seçim Kurulunca hazırlanan videoda seçmenin nasıl oy kullanacağı, oy verme işlemi için hangi belgelerin gerektiği, kullanılan oyun hangi durumlarda geçerli veya geçersiz sayılacağı gibi konular anlatılıyor.

İşte adım adım 'referandumda nasıl oy kullanacağız' sorusunun yanıtı;

1- Oy verme günü (16 Nisan 2017) halkoylamasına katılacağınız sandık yerine giderken yanınıza, T.C. Kimlik Numaralı; nüfus cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartı, geçici kimlik belgesi, pasaport, evlenme cüzdanı, resimli ve resmi nitelikli belge almayı unutmayın. Seçmenin oy vermek için ibraz ettiği belge, kimliğini tereddütsüz ortaya koymalıdır.

2- Oy verme kabinine geçerken sandık kurulu görevlilerinden birleşik oy pusulası, zarf ve 'TERCİH' mührü isteyin. Oy kullanma işlemi sırasında seçmenlerin yanlarında cep telefonu, fotoğraf makinesi, kamera ve benzeri elektronik kaydedici cihazlar bulundurması kesinlikle yasaktır.

3- Birleşik oy pusulasında 'Beyaz' renkli bölüm 'EVET', 'Kahverengi' renkli bölüm ise 'HAYIR' tercihi için kullanılır. Sandık kurulu görevlisinden aldığınız tercih mührü ile seçtiğiniz bölüme mührü basınız.

4- Birleşik oy pusulasını size verilen zarfa koyarak, zarfı kapatın ve sandığa atın.

5- Sandık kurulu önünde bulunan seçmen sandık listesinde adınızı bularak isminizin karşısına imzanızı atın.

Okuma Yazma Bilmeyen Seçmenlerin Oy Kullanımı

Okuma-yazma bilmeyen seçmenlere, oylarını kullanmaları konusunda başkaları tarafından sandık çevresinde yardım edilemez. Okuma-yazma bilmeyen seçmen, sorduğu ve istediği takdirde sanık kurulu başkanı, sadece birleşik oy pusulası üzerinde nasıl oy verileceğini açıklar. Sandık kurulu başkan veya üyeleri, okuma-yazma bilmeyen seçmenlere oy verme sırasında yardım etmek amacıyla oy verme yerine giremez; oy kullanma sırasında yardım edemez. 

Engelli Seçmenlerin Oy Kullanması

Görme engelliler, felçliler, elleri eksik olan veya bu gibi bedeni engelleri açıkça belli olanlar; o seçim çevresi seçmeni olan ve o sırada sandık alanında bulunan akrabalarından birinin ya da akrabası yoksa diğer herhangi birinin yardımıyla oylarını kullanabilirler. Bir seçmen birden fazla engelliye yardım edemez. Sandık kurulu başkan veya üyeleri, engelli seçmenlere yardım etmek amacıyla oy verme kabinine giremez, oy kullanma sırasında yardım edemez.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×