Bu haber kez okundu.

Nerede oy kullanacağım 2017 YSK sandık sorgulama ile öğren!

Anayasa Değişikliği halkoylaması için sayılı saatler kaldı. 16 Nisan pazar günü seçmenler sandık başına giderek referandum oylamasına katılacak. Yeni anayasa için oy verme işlemini nerede ve hangi sandıkta bilmeyen seçmenler için ''Nerede oy kullanacağım'' sorusunu yanıtladık. Oy kullanma yerleri YSK internet sitesindeki 'Yurtiçi seçmen sorgulama ekranı' üzerinden T.C. Kimlik Numarası girişi yapılarak öğrenilebiliyor. Bunun için turkiye.gov.tr ya da secmen.ysk.gov.tr adreslerine girilmesi yeterli. Referandumda nerede oy kullanacağım diye merak eden seçmenler haberimizdeki resimli sandık bilgisi öğrenme işlemini takip ederek merak ettikleri sorunun yanıtını bulabilirler.

YSK sandık sorgulama sistemi sayesinde 16 Nisan referandumunda hangi sandıkta oy kullanabileceğinizi kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Yüksek Seçim Kurulu resmi internet sayfası olan ysk.gov.tr'de ''nerede oy vereceğim'' sorusuna yanıt arayan vatandaşlar için online seçmen sorgulama sayfasını hizmete sundu. Buradan hem 'Yurt içi seçmen sorgulama' hem de 'Yurt dışı seçmen sorgulama' işlemleri yaparak oy kullanılacak sandık bilgisi verilerine ulaşılabiliyor. Ayrıca YSK, cep telefonu kullanıcıları için de Android ve iOS 'Seçmen Sorgulama Mobil Uygulaması'nı indirmeye sundu.

Seçmen sorgulama hizmeti nerede oy kullanacağım diye merak eden vatandaşlara büyük kolaylık sağlıyor. YSK'nın yanı sıra oy kullanma hakkında sahip olan kişiler, e-Devlet Kapısı Seçmen Sorgulama sayfası üzerinden de seçmen listesinde isimleri olup olmadığını öğrenebiliyorlar. Aşağıdaki adımları takip ederek YSK seçmen sorgulama 2017 hizmetinden faydalanabilirsiniz.

YSK SEÇMEN LİSTESİ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

16 Nisan'da yapılacak referandum için geri sayım devam ederken, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) internetten seçmen listesi sandık sorgulama ekranını erişime açtı. Her 18 yaşını doldurmuş oy kullanma hakkına sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, e-Devlet Kapısı ve YSK resmi internet sitesinden kütük bilgilerinin nereye kayıtlı olduğunu ve seçmen bilgilerini kolayca öğrenebiliyor.

İNTERNETTEN YSK YURT İÇİ SEÇMEN SORGULAMA

Seçmen sorgulaması yapmak isteyen kişiler, bu işlem için YSK'nın internet sitesindeki 'yurtiçi seçmen sorgulama' ekranından faydalanabiliyor. Sayfaya girdikten sonra karşınıza aşağıdaki ekran çıkacak. Bu formda bulunan 'Sorgulama Tipi' karşısında bulunan 'T.C. Nüfus Cüzdanı' veya 'T.C. Kimlik Kartı (Yeni)' seçeneklerinden size uygun olanı işaretleyiniz. 'Nüfusa Kayıtlı Olduğu İl', 'T.C.Kimlik Numarası', 'Nüfusa Kayıtlı Olduğu Sıra No' bilgilerini doğru bir şekilde girdikten sonra 'Resim Doğrulama' ekranında verilen 7 haneli karakterleri boşluğa yazın ve hemen ardından 'Sorgula' butonuna tıklayın. 

YSK Yurt İçi Seçmen Sorgulama Ekranı

Yukarıda anlattığımız işlemleri doğru yaptığınız takdirde karşınıza ''Seçmen Bilgisi Sorgulama Sonucu' gelecektir. Bu sayfa üzerinde 'T.C. Kimlik Numarası', 'Ad ve Soyad', 'Adres', 'Engellilik durumu' gibi bilgiler yer alıyor. Ayrıca aynı hanede oturan seçmenlerin isimlerini de yine buradan görmek mümkün. Eğer karşınıza 'Oy kullanacağınız sandığı ve yerini öğrenmek için 14 Mart 2017 tarihinden sonra tekrar sorgulama yapınız.' uyarısı çıkıyor ise daha sonra tekrar sorgu yapabilirsiniz.

YSK Seçmen Bilgisi Sorgulama Sonucu

SEÇMEN SORGULAMA MOBİL UYGULAMASI

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Google Play Store'dan 'Android için Seçmen Sorgulama' ve Apple App Store'dan 'iOS için Seçmen Sorgulama' mobil uygulamalarını cep telefonu kullanıcılarının hizmetine sundu. Ücretsiz olarak indirilebilen bu uygulamalar sayesinde yurt içinde ikamet eden seçmenler; askı dönemi içerisinde kendisinin ve aynı hanede oturan kişilerin bilgilerine; askı dönemi sonrasında ise yine aynı şekilde oy vereceği sandık alanı bilgilerine ulaşabiliyorlar. Seçim dönemleri dışında da kullanılabilen mobil uygulama ile seçmen kütüğünde kayıtlı olunup olunmadığı kontrol edilebiliyor. Yurt dışında bulunan seçmenler ise kütük kayıt bilgilerinin hangi dış temsilcilikte kayıtlı olduğunu ve açık adres bilgilerinin bulunup bulunmadığını öğrenebiliyor.

YSK Seçmen Sorgulama Android ve iOS Mobil Uygulaması

ÇİPLİ KİMLİK KARTI OLMAYAN OY KULLANAMAYACAK MI?

Son günlerde sosyal medya ve bazı haber sitelerinde çipli kimlik kartı olmayan seçmenlerin oy kullanamayacakları yönünde çeşitli iddialar ortaya atıldı. Bu söylentiler üzerine YSK resmi bir açıklama yaptı. Kurumun internet sitesinden yapılan açıklamada, söylentilerin tamamen asılsız olduğu belirtildi. YSK, referandumda T.C. Kimlik Numaralı nüfus cüzdanıyla olduğu gibi Geçici Kimlik Belgesi, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi (ehliyet), devlet kurumlarında çalışan görevlilere verilen kimlik kartı, avukatlık kartı, noterlik kartı ve askeri kimlik kartı ile oy kullanılabileceğini açıkladı.

ANAYASA REFERANDUMU NE ZAMAN?

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni içeren Anayasa değişikliği hakkında yapılacak olan referandum tarihi geçtiğimiz günlerde resmen açıklanmıştı. Vatandaşlar, 16 Nisan 2017 Pazar günü sandık başına giderek referandum için 'Evet' ya da 'Hayır' oyu kullanabilecekler.

Anahtar Kelimeler:
Referandum
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×