Bu haber kez okundu.

Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu açıklaması yaptı - 07.11.2016

Bakanlar Kurulu 7 Kasım'da Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı. Toplantı sonrası Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş bir bilgilendirme toplantısı yaptı.

Saat 10.10'da başlayan ve 3 saat süren Bakanlar Kurulu toplantısında Fırat Kalkanı, Münbiç operasyonu, Irak'taki gelişmeler, Diyarbakır Bağlar'daki terör saldırısı ve HDP'li milletvekillerinin tutuklanması konularının konuşulduğunu belirten Numan Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları şöyle;

FIRAT KALKANI ve MÜNBİÇ OPERASYONU

uriye'deki en önemli operasyon olan Fırat Kalkanı'nda 75 gün içerisinde 173 köy DEAŞ terör örgütü unsurlarından temizlendi. El Bab kasabasına yaklaşık 12 kilometre mesafeye kadar yaklaşıldı ve operasyon tüm kararlılığı ile sürüyor. Harekat kapsamında 10 şerefli Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu şehit olmuştur.

Numan Kurtulmuş, Münbiç konusunda Türkiye'nin kararlı tutumunun devam ettiğini belirttiği açıklamasında bu kararlılığın ABD Genelkurmay Başkanı'na dün açık açık ifade edildiğini bildirdi. PYD'nin Münbiç'ten tamamıyla temizlenmesi gerektiğinin de söylendiğini aktaran Kurtulmuş, Türkiye'nin Münbiç hazırlıklarında sona geldiğini dile getirdi.

RAKKA OPERASYONU

Kurtulmuş, Rakka operasyonunun başladığını bir kez daha ilan etti. Harekatın amacının DEAŞ'ı Rakka'da çevrelemek olduğunu vurgulayan hükümet sözcüsü, ''Rakka, Halep, Musul ve diğer tüm şehirler Irak halklarına aittir. Demografik yapının değiştirilmesi kimseye fayda sağlamayacaktır. Türkiye'nin sınır bölgesine gerçekleştirdiği askeri sevkiyat tedbir kapsamındadır. Telafer ve Sincar'ın Haşdi Şafi tarafından işgal edilmesinin de bölge barışına katkısı olmayacağını ifade etmek istiyoruz.'' dedi.

BAĞLAR'DAKİ BOMBALI SALDIRI

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bağlar saldırısı sonrasında uluslararası bir haber ajansının, bu saldırıyı başka bir terör örgütü tarafından dünyaya yayılmasına ve terör örgütüyle bağlantılı bazı siyasetçilerin de olayı PKK üzerinden başka bir yere kaydırmaya çalıştığını belirttiği açıklamasında, ''3 ayrı telsiz konuşmasında "Kemal" kod adlı bir kişi üzerinden bilgiler teyit edilmiş oldu. TAK tarafından bu operasyonun yapıldığı teyit edilmiş oldu. Daha olayın dumanları tüterken, uluslararası bir haber ajansının PKK'nın yükünü hafifletme çabasını da görmüş oluyoruz. Bu Türkiye'nin maruz kaldığı operasyon için önemlidir. Hurşit Külter olayında da benzerini yaşadık. Türkiye sadece sahada terör örgütleriyle değil, uluslararası bir algı operasyonuyla da mücadele ediyor.'' dedi.

HDP'Lİ VEKİLLERİN TUTUKLANMASI

İfade vermeye gitmeyen HDP milletvekillerinin tutuklanmasına yönelik artan eleştiriler de Bakanlar Kurulu'nda ele alındı. Kurtulmuş, bu süreçte 15 milletvekili hakkında yakalama kararı olduğunu ve 12 kişinin ilk anda yakalandığını söyledi. Mahkeme tarafından 9 milletvekilinin tutuklandığının altını çizen Kurtulmuş, 3'ünün adli kontrol şartı ile serbest bırakıldığını ve 3 milletvekilinin de firari durumda olduğunu belirtti.

Kurtulmuş bu açıklamayı yaparken son dakikada eline ulaşan bilgiye göre; firari HDP'liler arasında olan milletvekili Nihat Akdoğan'ın da Hakkari girişinde polisler tarafından gözaltına alındığını açıkladı.

HDP'li milletvekillerinin tutuklanmasının Anayasa'nın emri gereği yerine getirildiğini vurgulayan Kurtulmuş, tutuklamaların anayasaya aykırı olduğunu savunan bazı siyasetçilere de ''Bunun Anayasa'ya aykırı olduğunu iddia etmek Anayasa'ya haksızlıktır. Anayasal bir süreç mahkemeler tarafından devam ediyor.'' cevabını verdi. Kurtulmuş, ''İlgili mahkemeler gereğini yapmıştır. Siyaseten bizim karışacağımız bir iş değildir. Yüzde 100 hukuki bir süreçtir. Herkesin saygı göstermesini temenni ederiz.'' ifadelerini kullandı.

BELEDİYE BAŞKANLARINA YURTDIŞI YASAĞI İDDİASI

Bazı basın yayın organlarında çıkan belediye başkanlarına yurtdışına çıkış yasağı getirildi iddialarına ise hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş, ''Bazı belediye başkanlarının yurtdışına çıkışı engelleniyor iddialarına maruz kalıyoruz. 186 belediye başkanı yurtdışına çıkmak için İçişleri Bakanlığı'ndan izin istemiş 170 tanesi uygun görülmemiş. OHAL çerçevesinde bütün belediye başkanlarının yurtdışı ziyaretlerinin gözden geçirildiği bir durumdur.'' dedi.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×