Bu haber kez okundu.

Olağanüstü Hal'de kimlik taşımamak suç mu cezası ne kadar?

OHAL kararları kapsamında alınan tedbirlere uymayan vatandaşlara, kimliksiz dolaşmak ve Kabahatlar Kanunu gereğince para cezası kesilecek. Öte yandan 1 aydan 6 aya kadar da hapis cezası verilebilecek.

Milli Güvenlik Kurulu toplantısında kararlaştırılarak TBMM'de kabul edilen ve Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra yürürlüğe giren 3 aylık OHAL kararı kapsamında alınan tedbirlere uymayan kişilere para cezasının yanı sıra hapis cezası gibi yaptırımlar uygulanabilecek. OHAL'de yapılması yasaklanan fiil ve eylemlere uygulanacak idari para cezası eğer kanunda belirtilmiyor ise 5326 sayılı Kabahatler Kanunu çerçevesinde işlem yapılabilecek.

KİMLİKSİZ DOLAŞMA CEZASI NE KADAR?

Kabahatler Kanunu'na göre yasak kararı resmileşti ise bu kararlara uymayan veya aykırı hareket eden kişilere idari para cezası kesilecek. İdari para cezaları şöyle;

Kimlik bulundurmama: 219 TL

Kimlik bildirmeme: 105 TL

Üstünü, aracını veya evini aratmamak: 219 TL

Söz, yazı, resmi, film, plak, ses ve görüntü bantları ve sesle yapılan her türlü yayım: 219 TL - 6 bin 732 TL

Her çeşit sahne oyunları ve gösterilen  filmler: 219 TL - 6 bin 732 TL

Ruhsatlı da olsa her nevi silah ve mermilerin taşınması veya nakli: 105 TL

Kapalı ve açık yerlerde yapılacak toplantı ve gösteri yürüyüşleri: 219 TL - 6 bin 732 TL

OHAL KARARLARINA UYMAYANLARA HAPİS CEZASI DA VERİLEBİLECEK

Anayasa'nın 120'nci maddesinde belirtilen durum kapsamında OHAL kararlarında alınan önlemlere uymayan kişilere hapis cezası verilebilecek. OHAL Kanunu’nda cezai hükümleri düzenleyen 25. maddenin (b) fıkrası şöyle: “Bölge valisi veya il valisi tarafından, bu kanun veya diğer kanunlarla verilen yetkilere dayanılarak alınan tedbirlere aykırı hareket edenler, emirleri dinlemeyenler veya istekleri yerine getirmeyenler veya kimliklerine dair kasten veya gerçeğe aykırı bilgi verenler veya bilgi vermekten çekinenler, fiilleri başka bir suç oluştursa bile ayrıca 1 aydan 6 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılırlar.’’  (KARAR)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×