Bu haber kez okundu.

Ordu'da şarbon alarmı: 1 kişi öldü, 2 kişi hastanelik, köy karantinada

Ordu'nun Çatalpınar ilçesine bağlı Elmaköy Mahallesi'nde kesilen ineğin etinden yiyen 3 kişi rahatsızlandı. Hastaneye kaldırılanlardan 1 kişi hayatını kaybetti. 2 kişinin tedavisi sürüyor. İnek etinden alınan numunelerde şarbon hastalığı tespit edildi. Söz konusu köy karantina altına alındı.

Türkiye, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde diken üstünde. Ordu'dan gelen haber herkesi tedirgin etti. Ordu'nun Çatalpınar İlçesi Elmaköy Mahallesi'nde kesilen ineğin etinden yiyerek rahatsızlanan 1 kişi kaldırıldığı hastanede hayatını kaybederken, 2 kişinin tedavisi ise sürüyor. Ordu Valiliği, Ankara Etlik Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne gönderilen numunede şarbon hastalığı belirlenmesi üzerine, karantina uygulanmaya başladığını bildirdi.

Olay, 11 Ağustos 2017 tarihinde, Ordu'nun Çatalpınar İlçesi'ne bağlı Elmaköy Mahallesi'nde meydana geldi. İddialara göre,  T.T.'ye ait olan ineğin kesilmesinin ardından etinden yiyen 3 kişi, rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edilen 3 kişiden Nevzat Meşedüzü önceki gece kurtarılamayarak hayatını kaybetti, 2 kişinin de aynı hastanede tedavisinin devam ettiği belirtildi.

Elmaköy Mahallesi karantinaya alındı

Zehirlenme şüphesinin ardından olayın nedenini araştırılmaya başlandı. Bu bağlamda, Ankara Etlik Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'ne numune gönderildi. Ordu Valiliği'ne bugün gönderilen numune sonuçlarında şarbon hastalığı olduğu bildirildi. Bunun üzerine harekete geçen Valilik, Çatalpınar Elmaköy Mahallesi'nde karantina uygulaması başlattı.

Ordu Valiliği'nden yapılan açıklama:

"Olayın sebebini araştırmak üzere Ankara Etlik Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne gönderilen numunede şarbon (+) olduğunun 22.08.2017 tarihinde Valiliğimize bildirilmesi üzerine; Olayın yaşandığı Çatalpınar´ın Elmaköy mahallesinde derhal karantina tedbirleri uygulanmaya başlanmıştır. Oluşturulan aşılama ekipleri ile koruma bölgesi içerisinde bulunan at, eşek, koyun ve keçilerin hastalığa karşı aşılama çalışmalarına başlanmıştır. 10 kilometre yarıçap içerisinde kalan 2 bin 500 hayvanın aşılaması yapılacaktır. Çatalpınar İlçe Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyon Kararı ile; hastalık çıkan işletme merkez olmak üzere 10 kilometrelik alana, hayvan giriş çıkışı ile hayvan kesimi 15 günlük karantinasüresi boyunca yasaklanmıştır. Ayrıca, bugün İlçe Kaymakamı, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürünün katılımı ile bir toplantı düzenlenerek, konu hakkında mahalle muhtarları bilgilendirilmiştir."

Şarbon nedir?

Şarbon Bacillus anthracis isimli bakterinin sebep olduğu bir hastalıktır. Antraks ismiyle bilinen şarbon özellikle sığır, koyun, keçi ve deve gibi otçul memeli hayvanların bir hastalığı olmakla beraber insanlarda, diğer memelilerde ve bazı kuşlarda da görülebilmektedir.

Şarbon hastalığı insanlara nasıl bulaşır?

Şarbon insanlara 3 şekilde bulaşmakta ve bulaşma şekline göre isimlendirilmektedir.

a) Hasta hayvanlara, bunların dokularına, bu hayvanların kirlenmiş olduğu yerlere ve malzemelere temas sonucunda bakterinin bütünlüğü bozulmuş deriden girmesiyle deri şarbonu;
b) Şarbon mikrobuyla bulaşmış gıdaların özelliklede şarbonlu hayvanların etlerinin yenmesiyle veya ihtimal dahilinde de olsa şarbon sporları bulaşmış suların içilmesiyle bağırsak şarbonu;
c) Şarbon sporlarıyla bulaşık tozların veya hayvan tüylerinde ve kıllarında bulunabilen sporların solunması sonucunda da akciğer şarbonu oluşmaktadır.

Şarbon hastalığında insandan insana bulaşma yoktur.

Kimlerde şarbon hastalığı görülür?

Hastalığa herkes yakalanabilir. Ancak hayvancılıkla uğraşanlar, kasaplar, deri yün endüstrisinde çalışanlar, veteriner sağlık teknisyenleri ile veteriner hekimlerin hastalığa yakalanma ihtimali daha yüksektir.

Şarbon hastalığının belirtileri nelerdir?

Şarbon hastalığı, etkenin vücuda girmesinden itibaren yaklaşık 2-7 gün sonra ortaya çıkar. Belirtiler hastalığın klinik şekline göre değişir.

-Deri Şarbonu: Şarbon sporlarının deriden girdiği yerde, ilk önce böcek ısırığına benzer biçimde kabarık, kaşıntılı bir şişlik oluşur. Bu şişlik 1-2 gün içinde içi su dolu kabarcığa dönüşür ve daha sonra da ağrısız genellikle 1-3 santimetre genişliğinde, ortasında karakteristik siyah renkte ölü dokunun yer aldığı bir yara meydana gelir. Bundan ötürü deri şarbonu kara kabarcık olarak da adlandırılır. Çoban çıbanı ismiyle de anılan deri şarbonunda ayrıca, yaranın bulunduğu bölgedeki lenf bezlerinde şişmeler görülebilir. Tedavi edilmeyen deri şarbonu vakalarının % 10-20 si ölümle sonuçlanabilir.

-Bağırsak şarbonu: Bulantı kusma, iştahsızlık, ateş gibi belirtilerle başlar bunu karın ağrısı, kanlı kusma ve kanlı ishal izler. Daha sonra kan zehirlenmesi ve şok gelişerek ölüm meydana gelebilir. Bu tip şarbonda tedaviye başlansa dahi ölüm % 50 civarındadir.

-Akciğer şarbonu: Soğuk algınlığına benzeyen belirtilerle başlar. Yüksek ateş ve titremeler görülür. Birkaç gün sonra ağır solunum güçlüğü ve şok gelişir. Hastalık genel olarak ölümle sonuçlanır

Şarbon hastalığının tedavisi

Şarbonun tedavisi için etkili antibiyotikler vardır. Tedavinin başarılı olabilmesi için mümkün olan en kısa sürede tedaviye başlamak gerekir. Bu sebeple şarbonla ilgili yukarıda bahsedilen belirtiler görüldüğünde vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması hayati öneme sahiptir.

Şarbon hastalığından nasıl korunulur?

-Şarbonlu olduğundan şüphelenilen veya şarbondan ölen hayvanlar asla kesilmemeli ve yüzülmemelidir.

-Şarbondan ölen hayvanlar mümkünse yakılarak imha edilmeli veya 2 metre derinliğinde çukurlar açılarak üzerine sönmemiş kireç dökülüp gömülmelidir.
-Hasta hayvanların bulundukları yerler ve taşındıkları nakil vasıtaları temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir.
-Hasta hayvanların temas ettiği yem maddeleri, altlıklar ve gübre gibi bulaşık materyaller yakılarak imha edilmelidir.
-Hastalık şüphesiyle yetkili birimler tarafından konulan müşahade ve karantina süresi sona ermeden hayvanlar kesilmemeli ve etleri tüketilmemelidir.
-Riskli bölgelerde, hayvanlar şarbona karşı aşılattırılmalıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Saadet ZERAFET 12 ay önce

ŞARBON bir gıda zehirlenmesi olayı değildir...
Münferit bir vak a. Veteriner Hekim kontrolünde olmadan yapılan bir hayvan kesimi var. Hayvan 12 ağustosta kesilmiş kordon karantina uygulaması ve teşhis gecikmeli olarak gerçekleşmiş. GIDA ZEHİRLENMESİ olarak kamu oyuna yansıtılan vak a ZOONOZ BİR ŞARBON VAK ASI... Hastalıkla mücadelede aşılama % 100 etkılıdır. Hastalığa duyarlı sıgır ve koyun cinsi hayvanlar hastalık etkenini aldıktan 2 ila 7 gün içinde belirti göstererek ölürler. YANI ŞARBONLU BİR HAYVAN BU MIKROBU UZUN SÜRE TAŞIYARAK ETRAFA BULAŞTIRAMAZ... KURBANLIKLARDA BÖYLE BİR TAŞIYICI RİZK OLMAZ.
TEHLİKE KESİLEN HAYVANDAN AKAN KANDAKİ MİKROP HAVAYLA TEMAS EDİNCE SPORLANIYOR VE BU KORUYUCU TABAAKAYLA KAPLANMIŞ ŞARBON BASİLİNİN SPORLARI DOĞADA 50 YILA KADAAR TEHDİT OLARAK BULUNA BİLİYOR.

Avatar
Kurban öncesi 12 ay önce

Kurban bayramı öncesi çıkan haberler ilginç gerçekten