Bu haber kez okundu.

Orgeneral Hulusi Akar'ın savcılığa verdiği 'darbe girişimi' ifadesi
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar tanık olarak ifade verdi. Darbeciler tarafından 15 Temmuz Darbe Girişimi gecesi rehin alınan Genelkurmay Başkanı o gece yaklaşık 9 saat boyunca neler yaşadığını savcılara anlattı. Daha önce Cumhuriyet Savcıları Genelkurmay Başkanlığı'na gelerek Hulusi Akar'ın ifadesine başvurmuştu. Hulusi Akar'ın darbe girişimi ile ilgili verdiği ifade ortaya çıktı.

Orgeneral Hulusi Akar'a darbe girişimini kim haber verdi? herkesin en çok merak ettiği bu soruya Genelkurmay Başkanı isim vererek cevap verdi. Akar, o gece odasına Tümgeneral Mehmet Dişli'nin ve Tuğgeneral Hakan Evrim'in girdiğini anlattı. Kendisine darbe girişimiyle ilgili bilgi verdiklerini söyleyen Hulusi Akar, Mehmet Dişli'nin kendisine ''Komutanım operasyon başlıyor, herkesi alacağız. Taburlar tugaylar yola çıktı. Biraz sonra göreceksiniz.'' şeklinde ifadeler kullandığını belirtiyor. Hulusi Akar, öncesinde bu söylenenleri anlamlandıramadığını ve cümle içerisinde belki uçaklardan da bahsettiğini belirtti.

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, daha sonrasında kendi aralarında tartışma yaşandığını ''Ne diyorsun ulan, Ne operasyonu, Siz böyle birşeyi nasıl yapabilirsiniz, manyak mısınız?'' diyerek bağırdığını anlatıyor. O sırada arkasının kapıya dönük olduğunu ifade eden Orgeneral Hulusi Akar, kapının açık olup olmadığını fark etmediğini söyledi. 

Hulusi Akar ifadesinde Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in ve diğer komutanların nerede olduğunu sorduğunu bunun üzerine Mehmet Dişli'nin ''onları merak etmeyin, gelecekler, siz rahat olun'' diye laflar ettiğini diyen Akar, ''Benim bir başkasıyla böyle işlerin içerisinde olmam mümkün değil, hiçbir işim olamaz, sen benimle ne biçim konuşuyorsun, kim bunlar, siz kimsiniz?'' diye karşılıklı tartıştıklarını anlattı.O sırada çok gergin bir ortamın olduğunu belirten Orgeneral Hulusi Akar, bu noktada bunların yaptıklarının cezasını çekeceklerini söylediğini ''Hiç olmazsa bir erkeklik gösterip başkalarının canını yakmadan, ölüm kalım olmadan, bu işi sonlandırmalarını ve hemen giriştikleri işten vazgeçin'' dediğini fakat 'İkna edemedim' dediği öğrenildi.

Tüm bu yaşananlar sırasında Mehmet Dişli'nin oldukça sakin olduğunu da ifade eden Orgeneral Hulusi Akar, verdiği ifade de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Fetullah Gülen ile görüştürülüp görüştürülmeme konusunda da açıklama yaptı. Hulusi Akar'ın ifadesinde bu teklifin Akıncı Üs Komutanı Tuğgeneral Hakan Evrim tarafından yapıldığı belirtiliyor. Hulusi Akar verdiği savcılık ifadesinde kendisine ''Sizi kanaat önderimiz Fetullah Gülen ile görüştürelim'' teklifinin yapıldığı ancak bunu kabul etmediğini aktarıyor.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×