Bu haber kez okundu.

ÖSYM'de FETÖ soruşturması geçmişteki tüm sınavlar incelenecek

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nde (ÖSYM) yürütülen FETÖ soruşturmasının kapsamı genişletiliyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, kurumun son 15 yılda yaptığı tüm sınavların bilgisayar kayıtlarının incelenmesi yönünde karar aldı. Kararın ÖSYM'deki FETÖ yapılanmasının geçmiş dönemde yaptıkları sınav yolsuzlukları kapsamında alındığı öğrenildi.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (ÖSYS), Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), Kurum içi uzmanlık sınavları ve Akademik Personel Lisans Üstü Eğitimie Giriş (ALES) sınavı gibi son 15 yılda yapılan tüm sınavlar incelenecek ve bu sınavlarda FETÖ'nün kumpasları aranacak.

SORUŞTURMA DERİNLEŞTİRİLDİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) ÖSYM sınav sorularını çalmasıyla ilgili soruşturmayı derinleştirdi. Savcılık Bakanlar Kurulu'ndan yetki aldı. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nde son 15 yılda yapılan tüm sınavlar mercek altına alınacak. 15 yıllık sınav inceleme kararı üniversiteye giriş, kamuya yerleştirme ve kamuda yükselme sınav sorularının önceden ele geçirilme şüphesi üzerine başlatıldı.

ÖSYM DİDİK DİDİK EDİLECEK

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının ilk tespitlerine göre FETÖ'nün ÖSYM'nin yaptığı son 15 yıllık sınav sorularını taşınabilir hafıza cihazları ile çaldığı belirlendi. ÖSYM'de o soruların bulunduğu bilgisayarların 15 yıl boyunca kimlerin kullandığına dair inceleme başlatılacak. Halen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu, 20 sınavla ilgili 8 savcıyla soruşturma yürütüyor.

ALES SINAVI YOLSUZLUĞU

Savcılığın yürüttüğü soruşturmada bazı bilgiler de ortaya çıktı. Hakkında yakalama kararı bulunan Fatih Üniversitesi eski Rektörü ve halen ABD'de FETÖ'ye bağlı bir üniversitede rektörlük yapan Şerif Ali Tekalan'la ilgili şaşırtan tespitler yer aldı. FETÖ mensubu Tekalan'ın 2008'de 56 yaşına girdiği, Akademik Personel ve Lisans Üstü Eğitim Giriş Sınavı'ndan 100 üzerinden 96 puan aldığı tespit edildi. (24 TV)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×