Bu haber kez okundu.

Pilot açığı 'Rezerv Savaş Pilotu' projesiyle kapatılacak
Savaş pilotları dönüyor. Ordudan ayrılıp özel sektörde çalışan pilotlara 2 buçuk 3 aylık savaş pilotluğu eğitimi verilecek. Bu pilotlar özel sektördeki görevlerine dönecek ancak ihtiyaç halinde tekrar göreve çağırılacaklar.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Türk Hava Kuvvetlerinden yaklaşık 300 pilot ihraç edildi. Oluşan büyük açığı gidermek için hükümet düğmeye bastı. Hava kuvvetlerinden ayrılan pilotların özel sektörde çalıştıkları firmalar ile görüşülecek ve pilotlara eğitim verilecek. Ardından pilotlar savaş anında çağırılmak üzere yine özel sektördeki görevlerine dönecekler.

ÖZEL SEKTÖRDEN DÖNEMLİK PİLOT ALINACAK

Bir diğer adım da özel sektöre geçmiş olan pilotların dönemlik özel sözleşme ile geri dönmesi olacak. İlgili madde de yeni çıkacak Kanun Hükmünde Kararname'de (yeni KHK) yer alacak. Bu pilotlarda 3 aylık oryantasyon eğitimiyle hava kuvvetlerine katılacak. Sözleşme süresi boyunca ya savaş uçağı pilotluğu yapacak ya da eğitmen olarak görevlendirilecek. Bu sürede maaşlarını da yine özel sektörde çalıştıkları firmalarından alacaklar.

BİN KİŞİ PİLOTLUK İÇİN BAŞVURDU

Uçuş okullarına gidemeyen Harp Okulu mezunlarına, tasviye edilenlere geri dönüş ve uçuş imkanı getirilmişti. Yapılan 30 başvurudan 25'i kabul edildi. Bu kişiler de eğitimlerini tamamladıktan sonra uçuşlara başlayacak. Ancak Hava Kuvvetleri, en büyük potansiyeli kendi özkaynağında buldu. Hava Harp Okulu mezunu olup pilot olmayan ve farklı sınıflarda görev yapan subaylardan bin civarında başvuru geldi. İlk etapta başvuranlar arasından 300 kişi seçildi. Seçilen bu kişiler İzmir Çiğli Hava Üssü'nde eğitime başlayacaklar. Sivil üniversitelerin uçuş bölümlerinden öğrenciler de alınıp önce subay eğitimi, ardından savaş pilotu eğitimine tabi tutulacak.

HEDEF 1 KOLTUĞA 2 SAVAŞ PİLOTU

Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nden 25 başvuru yapıldı. Şu anda hava kuvvetlerinde bir koltuğa 0,8 pilot düşüyor. Hedef 2018 yılına kadar 1 koltuğa 2 pilotun düşmesini sağlamak.

Kaynak: Haberturk TV
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×