Bu haber kez okundu.

PÖH başvuru formu | Özel harekat polislik şartları ve istenen belgeler

Polis Akademisi Başkanlığı 21. dönem POMEM (özel harekat branşı) için 10 bin polis alımı başvuru süreci 2 Kasım yani bugün itibariyle başladı. Adaylar akademinin resmi internet sitesindeki özel harekat polislik başvuru formunu doldurarak PÖH olmak için ilk adımı tamamlamış olacaklar.

Ancak özel harekatçı olmak isteyen adaylarda aranan bazı şartlar bulunuyor. Ayrıca başvuru sırasında bazı belgelerin de tamamlanması gerekiyor. PÖH başvurusu yaparken istenen belgeler ve aranan şartları bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

PÖH BAŞVURU FORMU NASIL DOLDURULUR?

Polis Özel Harekat başvuru formu e-Devlet Kapısı girişi yaparak doldurulabiliyor. Polis Akademisi sitesindeki basvuru.pa.edu.tr adresinde bulunan 'Sınav Başvurusu' seçeneğine tıkladıktan sonra e-Devlet şifrenizle sisteme giriş yaparak, karşınıza çıkan formdaki bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Başvuru için giriş yapacağınız ''sso.pa.edu.tr/default.aspx'' adresine T.C.Kimlik numarası ve şifrenizi yazdıktan sonra işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

PÖH başvuru ekranına girişlerde zaman zaman yoğunluk nedeniyle erişim sıkıntısı yaşanıyor. Şu anda akademinin pa.edu.tr adresine giriş yapılamıyor.

POLİS PÖH ALIM ŞARTLARI NELER?

Polis Özel Harekat alım şartları, 671 sayılı KHK ile Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, Polis özel harekat birimlerinde istihdam edilmek üzere başvuruları alınacak olan adayların en az lise veya dengi okul mezunu, 28 yaşından gün almamış olması gerekiyor. KPSS şartının aranmadığı başvuru sonrasında adaylar fiziki yeterlilik ve mülakat sınavları ile polis eğitim merkezlerine alınacaklar. İşte aranan şartlar...

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
b) En az lise veya dengi okul olmak üzere, ön lisans, lisans veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,
c) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle 28 yaşından gün almamış olmak (31 Aralık 1989 ve sonrasında doğanlar),
ç) Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak, (söz konusu yönetmeliğin ilgili maddelerinde POMEM’lere alınacak öğrencilerin boy ve kilo şartları aşağıda belirtilmiş, diğer hususlar için Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğini inceleyiniz.)
“Liselerden Güvenlik Bilimleri Fakültesi ile Fakülte ve Yüksek Okul lisans programına, Polis Meslek Eğitim Merkezlerine ve Polis Meslek Yüksek Okulu Ön Lisans programına alınacak öğrencilerin boyları en az erkeklerde 167 cm, …olacaktır.”
“Liselerden Güvenlik Bilimleri Fakültesi ile Fakülte ve Yüksek Okul lisans programına, Polis Meslek Eğitim Merkezlerine ve Polis Meslek Yüksek Okulu Ön lisans programına alınacak öğrencilerin; herhangi bir hastalığa bağlı olmaksızın, beden kitle indeksi 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olanlar öğrenciliğe kabul edilir.”)
d) Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
e) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;
1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,
2) Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,
f) Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,
g) Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak,
ğ) Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
h) Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,
ı) Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
i) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak,

PÖH MAAŞI NE KADAR?

Polis Özel Harekat maaşları hesaplaması, çevik kuvvet ya da doğu görevinde olan polis gibi yapılmaz. Özel harekatçı polislerin maaşları, normal polis ile aynıdır. Fakat alınan görev tazminatı farkı nedeniyle PÖH personelinin maaşı normal polislere göre daha fazladır. Batı illerinde görev yapan polislerin görev tazminat bedeli 100 TL iken, doğ görevindeki polislerin görev tazminatı ise 400 - 500 TL civarındadır. Doğu bölgelerinde görevli olan bir özel harekat polisi ise ortalama olarak 1000 TL görev tazminatı almaktadır. Ortaya çıkan bu fark nedeniyle Özel Harekat Polisi maaşı 4500 TL ila 5000 TL'yi bulabilmektedir.

BAŞVURUDA İSTENEN BELGELER

İnternetten ön başvuru yapan ve şahsen başvuru ve sınav için çağrılan adayların getirmesi gereken belgeler;

a) T.C. kimlik numarası yazılı nüfus cüzdanı,
b) T.C. kimlik numarası yazılı beyanı. (sınav başvuru dilekçesinin ilgili bölümüne aday 11 haneli T.C. kimlik numarasını ve bu kimlik numarasının kendisine ait olduğunu el yazısı ile ilgili satıra yazacaktır.)
c) Sınav başvuru dilekçesi, tam ve eksiksiz olarak doldurulacaktır.(sınav giriş belgesi yayınlandığı tarihte, sınav başvuru dilekçesi https://www.pa.edu.tr adresinden indirilecektir.)
ç) Aday sağlık bilgilendirme formu, tam ve eksiksiz olarak doldurulacaktır.(sınav giriş belgesi yayınlandığı tarihte, aday sağlık bilgilendirme formu https://www.pa.edu.tr adresinden indirilecektir.)
d) Adayların fiziki yeterlilik sınavı parkuruna katılmasına engel sağlık probleminin bulunmadığına dair beyanı. (sınav giriş belgesi yayınlandığı tarihte, söz konusu evrak https://www.pa.edu.tr adresinden indirilecektir.)
e) Lise, ön lisans, lisans diplomasının veya geçici bitirme belgesinin aslı ve fotokopisi. (Yabancı Ülkeden alınan lisans diplomaları YÖK Başkanlığından alınan denklik belgesi ile birlikte kabul edilecektir.)
f) Son bir yıl içinde çekilmiş dört adet biyometrik fotoğraf.
g) Kendisi ve evli ise eşinin sabıka kaydı olmadığını ifade eden yazılı beyanları. (sınav başvuru dilekçesinin ilgili bölümüne aday kendi el yazısı ile kendisinin ve evli ise eşinin sabıka kaydı durumunu yazacaktır.)
ğ) Yaş düzeltmesi yaptıranlar için yaş düzeltme belgesi. (Yaş düzeltmesi yaptırdığına dair onaylı belge başvuru sırasında aday tarafından teslim edilecektir.)
h) Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü olanların Eş veya Çocuklarından, Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Dairesi Başkanlığınca verilen şehitlik veya vazife malullük belgesinin Kurumca onaylı örneği.
ı) Sınav ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu.
i) Sınav Giriş Belgesi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Kerim 2 yıl önce

Başvuru formu ne zaman açılacak yaa

Avatar
HALDUN 2 yıl önce

ASKERLİK ŞARTI KALKTI, İNSANLARI KANDIRMAYIN.

Avatar
Burak 2 yıl önce

Askerlik sartı kaldirilmadi mi?

Avatar
BERNA 2 yıl önce

Çünkü ilk gün gece başlayan başvurular sabah saatlerine doğru 900.000 kişiyi bulduğu için site çöktü.

Avatar
MUHAMMED 2 yıl önce

ARKADAŞLAR BAŞVURU SORGULAMA NERDEN YAPILIYOR BİLENİNİZ VARMI

Misafir Avatar
Şahin Karadaş 2 yıl önce @MUHAMMED

Arkadaşlar başvuru belgeme nereden ulaşabilirim

Beğenmedim! (1)
Avatar
yusuf 2 yıl önce

15.08.1989 başvurabilir mi?

Avatar
yakup 2 yıl önce

sabahtan beri giremiyorum sisteme site açılmıyo bu ne iştir ya

Avatar
Alper 2 yıl önce

Allah utan dirmasin kaydoldum simdi paryi yatirmaya gidiyorum