Bu haber kez okundu.

POMEM 19. dönem Polis Özel Harekat başvuruları ertelendi

Emniyet Genel Müdürlüğü'na bağlı Polis Özel Harekat alımı başvuruları bugün başlayacaktı. İlk olarak 10 Ekim'de yapılacağı duyurulan ancak geçen hafta yapılan açıklama ile 17 Ekim tarihine ertelendiği bildirilen PÖH başvurusu tekrar ertelendi.

Polis Akademisi Başkanlığı internet sitesinden yapılan erteleme açıklamasında, POMEM'de yetiştirilmek üzere 10 bin erkek öğrenci Özel Harekat polisi aday başvurularının, başvuru sisteminde yaşanan teknik sorunlar nedeniyle ileriki bir tarihe ertelendiği duyuruldu. Açıklamada, başvuru tarihi ile ilgili net bir bilgi yer almazken yeni tarihin https://www.pa.edu.tr adresinden ilan edileceği belirtildi.

HER TÜRLÜ KOŞUL İÇİN EĞİTİM VERİLECEK

Özel Harekat Polisi başvurusu yapan ve eğitim almaya hak kazanan adaylara, her türlü koşulda operasyon gerçekleştirebilecek düzeyde eğitim verilecek. Polisler, ileri atış teknikleri ve keskin nişancılık eğitimlerinin yanı sıra patlayıcı düzenekleri ve patlayıcı maddeleri tanıyacak ve bunları etkisiz hale getirme konusunda da uzman seviyesinde bilgi sahibi olacaklar.

Yaralılara ilk yardım konusunda da kapsamlı bir eğitime tabii tutulacak olan polisler, kritik operasyonlarda görevlendirmeye hazır hale geldiklerinde ise Özel Harekat şubelerine atanacaklar. 

ÖZEL HAREKAT EĞİTİMLERİ NASIL YAPILACAK?

Özel Harekat öğrencileri, farklı birimlere ayrılarak o birimin uzmanlık alanındaki eğitimlerden geçecekler. Bu kapsamda, keskin nişancılık, pusulara karşı koyma ve engelleme, keşif istihbarat, nokta operasyonları, rehine kurtarma operasyonu, yakın ve uzaktan koruma, patlayıcılar ve su altı eğitimleri verilecek.

Eğitimlerin bitmesinden sonra başarılı olan Özel Harekat Polisleri, 10 kilogramlık sırt çantası ile 2 bin 500 metre mesafeyi 15 dakikanın altında bir sürede gidebilecek hale gelecekler. Ayrıca tabanca ve piyade tüfeği atışlarında da tam isabetle hedefi yok etme yeteneğine kavuşmuş olacaklar.

POLİS ÖZEL HAREKAT ALIMI ŞARTLARI

Özel Harekat Branşında Yetiştirilmek Üzere 19.POMEM'e başvuru yapacak adaylarda aranan şartlar şöyle;

- En az lise veya dengi okul mezunu
- Askerlik hizmetini tamamlamış
- KPSS şartı yok
- 28 yaşından gün almamış
- Fiziki yeterlilik ve mülakat sınavlarıyla polis meslek eğitim merkezlerine alınabilecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×