Bu haber kez okundu.

Referandum sandık görevlisi ücretleri kaç TL ve ne zaman ödenecek?

Referandum görevli ücretleri belli oldu. Türkiye, 16 Nisan 2017 Pazar günü Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni de içeren Anayasa Değişikliği referandumu halk oylaması için sandık başına gidecek. Yüksek Seçim Kurulu'nca yapılan referandum hazırlıkları tamamlanırken sandık görevlileri listesi de belli oldu. Bu kapsamda seçimde görevlendirilecek sandık kurullarının yer aldığı listeler okullara gönderilmeye başlandı. Listelerde seçim günü sandık başında görev yapacak olan öğretmenler ve memurların isimleri yer alıyor. Hangi sandıkta görevliyim ya da sandık görevlisi miyim? diye merak eden öğretmen ve memurlar için 16 Nisan referandumu sandık kurulu görevli listesi sorgulama sayfası YSK sitesinde erişime açıldı.

GÖREVLİ SANDIK BİLGİSİ SORGULAMA EKRANI GİRİŞİ

Referandumda görevli olanlar Sandık Bilgisi Sorgulama ve Sandık Kurulu Görev Bilgisi Sorgulama işlemini aynı sistem üzerinden yapabiliyor. YSK Yurtiçi sorgulama ekranından Nüfusa Kayıtlı Olunan İl, T.C. Kimlik Numarası ve Sıra No bilgileri girildikten sonra ''Sorgula'' butonuna basarak, sandık görevlisi olunup olunmadığı öğrenilebiliyor.

2017 REFERANDUM SANDIK GÖREVLİSİ ÜCRETLERİ

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanlığı 16 Nisan'da yapılacak Anayasa değişikliği referandumunda görevlendirilen kişilere verilecek olan ücretleri de açıkladı. Buna göre; Sandık Başkanı ve üyeler 192 TL, Siyasi parti temsilcileri ve birinci derece sorumlu görevliler 96 TL, ikinci derece sorumlu görevliler 92 TL, üçüncü derece sorumlu görevliler 90 TL, dördüncü derece sorumlu görevliler 87 TL, şoför ve hizmetliler 81 TL, başka kurumda şoför olup da sandık kurulunda yer alan görevliler 76 TL ücret alacaklar.İl ve ilçe seçim kurularında görevlendirilen kişilerin ücretleri ise şöyle; Başkanlar ve il seçim kurulu üyeleri 96 TL, ilçe seçim kurulu üyeleri 81 TL, seçmen kütük bürosu müdürleri 92 TL, seçmen kütük bürosu zabıt katipleri 87 TL, seçmen kütük bürosu hizmetlileri 81 TL, askı yeri görevlileri 76 TL, başka kurum personeli olup da görevlendirilen memurlar, şoförler ve hizmetliler 76 TL. Sandık kurullarında görevli olan başkan 90 TL, üyeler 81 TL ve bina sorumluları da 90 TL ödeme alacaklar.

GÖREVLİLERE ÜCRET ÖDEMESİ NASIL YAPILACAK?

Anayasa referandumu için sandık görevlisi memurlar ve öğretmenlerden oluşuyor. Sandık görevi olanlar ise seçimde hangi seçmen sandığında çalışacaklarını görev yaptıkları kurumlardan öğrenebiliyor. 2017 sandık görevlisi ücreti, referandumun yapıldığı günden sonraki 1 ay içerisinde görevlilerin banka hesaplarına yatırılacak.

Sandık kurullarına yapılacak ödemeler Kurs verilen sandık kurulu başkanlarına 3 (üç), Kurs verilmeyen sandık kurulu başkanlarına 2 (iki), Devlet memuru olan ve eğitim verilen üyeye 2 (iki), Eğitim verilmeyen sandık kurulu memur üyeye 1 (bir), Siyasi parti üyelerine 1 (bir), gündelik ödenir. Bina sorumlularına yapılacak ödemeler Bina sorumlularına 3 (üç) gündelik ödenecektir. Ancak bina sorumlularına ücret ödenebilmesi için en az 4 sandık kurulunun aynı binada görev ifa etmesi gerekmektedir. 4 sandıktan az olan yerlerde bina sorumlusu görevlendirilmeyecek ve ücret ödenmeyecektir.

OY VERME SAATLERİ

Anayasa değişikliğinin halk oylamasına sunulmasında, oy verme süresinin başlangıç ve bitiş saatleri de belli oldu. Doğu ve Güneydoğu illerinde oy verme işlemi saat 07.00'de başlayacak saat 16.00'da sona erecek. Bu bölgelerin dışında kalan illerde ise vatandaşlar oy kullanma işlemlerini saat 08.00 - 17.00 saatleri arasında yapacaklar.

Anahtar Kelimeler:
Referandum
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Erol Dizdar 8 ay önce

sadece polis ve jandarma para almıyor

Avatar
Halil incirli 8 ay önce

Hangi sandık başında görevli olduğumu nasıl öğrenirim.

Avatar
Niyazi sipahi 8 ay önce

HATAY Antakya 2115 nolu sandık görevlisiyi görevli olduğu okulu ögrenmek istiyorum