Bu haber kez okundu.

Regaip Kandili bu sene 22 Mart 2018 tarihine denk geliyor. Peki Regaib ne demek, üç aylar ne zaman giriyor ve kandil hangi güne denk geliyor. Regain Kandili anlamı ''Pek çok İhsan' demektir. İhsan gecesi olarak bilinen Regaib bu yıl perşembe gününe denk geliyor.

Arapça bir kelime olan Regaib ''reğa-be'' kökünden gelmektedir. 'Reğa-be' kelime anlamı ise 'herhangi bir şeyi istemek, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarfetmek'' demektir. 'Reğib' kelimesi ise, 'reğabe' kelimesinden türeyen bir isimdir. Reğib, rağbet edilen, çok arzulanan ve talep edilen anlamına gelir. 'Reğibe'nin çoğul çekimi ise 'reğaib'dir. Kelime olarak 'Regaib'in gerçek manası budur.

İhsani bol olan üç ayların ilk kandil gecesinde bol bol dua etmek ve namaz kılmak hayırlıdır. Regaip Kandili'nde edilen dualar geri çevrilmez ve bu gecede yapılan tüm ibadetlerin ihsanının bol olduğu bilinir.

REGAİB KANDİLİ ÖNEMİ

Regaib Kandili gecesi Allah kullarına ragibetler yani ihsanlar ve ikramlar yağdırır. Bu geceye hürmet edenlerin tüm günahları affedilir. Bu gecede yapılan dua, tutulan oruç, kılınan namaz ve verilen sadakalar kullara sayısız sevaplar kazandırır. Regaib gecesi ibadet ederek geçirilmelidir. Kazası olan müslümanlar en azından bir gece de olan bugün kaza namazı kılmalıdır. Kazası olmayanlar nafile namazı kılar, Kur'an-ı Kerim okur, tesbih çekerek salavatlar getirir ve tövbe istiğfar ederse büyük hayır toplamış olur.

REGAİB KANDİLİ DUASI

Af ve mağfiret kapılarının sonuna kadar açıldığı Regaib Kandili'nde dua edilmesi hayırlıdır. Bu yıl 30 Mart Perşembe akşamını 31 Mart Cuma gününe bağlayan geceye denk gelen Regaib Kandili'nde nasıl dua etmeliyiz? Aşağıdaki dualardan dilediğinizi Regaib Kandili'nde okuyabilirsiniz.

Elmalılı Hamdi Yazır Regaib Kandili Duası

Euzu Billahi Mineşşeytanirracim Bismillahirrahmanirrahim, Allahümme Salli âlâ Seyyidina Muhammedin ve âlâ Âli seyyidina Muhammed (Allahım (peygamberimiz) Hz.Muhammed'e ve aline (evladu iyaline) salatu selam ve esenlikler eyle )

Ya Rabbi! Acizlikten, üzüntüden, tasadan, kederden, korkaklıktan, kabir azabından, cehennem ateşinden sana sığınırız. Bizleri kötülükten ve kötülerin şerrinden emin eyle ya Rabbi! Bize karşı düşmanlık duygularıyla oturup kalkanların kalblerini yumuşatmak murad ediyorsan,bize ve gönüllüler hareketine karşı onların kalblerini yumuşat ve sinelerini daim bir sevgiyle doldur!

Ey kalbleri evirip çeviren Sultanlar Sultanı! Bizim kalblerimizi de, onların kalblerini de sevdiğin ve hoşnut olduğun güzelliklere çevir!

Ya Rabbi! Sen bizlere bizi aşan istidat ve kabiliyetler ver ve lutfedeceğin bu kabiliyetleri senin rızan yolunda kullanmayı bizlere nasip eyle ya Rabbi!

Nihat Hatipoğlu Regaib Kandili duası

Sen bizlere peygamberleri donattığın sıfatları lutfet lakin biz lutfedeceğin bu sıfatları tefahur vesilesi yapmayalım ve hep kendimizi sıfır görelim ya Rabbi! Cümlemize vicdan genişliği lutfet, kalplerimize inşirah bahşet. Bizleri kollektif şuura sahip kullarından kıl ve bizleri müttakilere rehber eyle ya Rabbi!

Ey yüceler yücesi olan Allahım! Biz ümmeti Muhammedin dağınıklığını gider. Bize ve ülkemize birlik ve dirlik ver. Bütün dünyaya da huzur ve barış nasibeyle.. Kalplerimizi birbirene ısındır ve bizleri birbirimize sevdir. Dünyanın dört bir tarafında hizmet eden kardeşlerimizi bizlerle beraber ihlas-ı etemme muvaffak kıl ya Rabbi!

REGAİB KANDİLİ NAMAZI

Regaib Kandili namazı 12 rekattır. Regaib Kandili namazı nasıl kılınır? Regaib namazının her rekatında Fatiha Suresi'nden sonra 3 Kadir Suresi ile 12 İhlas Suresi okunur. Her 2 rekatta bir selam verilerek 12 rekat tamamlanır. 12'nci rekat tamamlanıp selam verildikten sonra yerinden kalkmadan 70 defa ''Allahumme salli ala Muhammedinin nebiyyil ummiyyi ve ala alihi'' denilir. Ardından secdeye varılır. Secdede ise yine 70 defa ''subbuhun kuddusun Rabb-ul melaiketi verruhi'' denir.

Secdeden kalktıktan sonra Ettahiyyati Duası okunur. Sonra 70 defa ''Rabbiğfir ve erham ve tecavez ta'lemü'' dendikten sonra yeniden secdeye varılır. Secdede tekrar 70 defa ''subbuhun kuddusun Rabb-ul melaiketi verruhi'' denilir. Ardından dua edilir ve isteklerimizi Allah'a arz ederiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×