Bu haber kez okundu.

Rusya ABD'ye karşılık verdi! Uçuş güvenliği anlaşması durduruldu

Dünya, ABD ile Rusya arasındaki gerilimin sonucunun ne olacağını merak ederken, Rus hükümetinden ABD'ye karşı ilk hamle geldi. Suriye'nin ABD tarafından vurulmasına sert tepki gösteren Rus Dışişleri Bakanlığı, ABD ile birlikte yürütülen uçuş güvenliği anlaşmasının askıya alındığını duyurdu. Ayrıca bakanlıktan, ABD'nin Suriye saldırısına ilişkin önemli açıklamalar geldi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ABD'nin bu operasyonu kimyasal silahlı saldırı öncesinde planladığı ileri sürüldü. ABD'nin Suriye'deki Şayrat Hava Üssü'nü vurmasının kabul edilemez olduğunu belirten Rus yetkililer, "ABD, uluslararası terörizmle mücadele eden bir ülkeye karşı güç göstermeye karar verdi" dedi.

ABD GÜÇ GÖSTERİSİ YAPIYOR

Rus Dışişleri, ABD ile Suriye'deki hava güvenliği anlaşmasının durdurulduğunu açıkladı. Bakanlık ayrıca, ABD saldırısını, terörizm ile mücadele eden bir ülkeye yönelik ''güç gösterisi' niyeti taşıdığını ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un bugünkü gündeminde ABD'nin Suriye operasyonu yer alıyor. Lavrov, yaşanan gelişmeler ''2003 yılındaki Irak saldırısını hatırlatıyor'' dedi. Lavrov, ABD'nin hava saldırısında Rus askerlerinin zarar görmediğini açıkladı. ABD ile Rusya ilişkilerine de değinen Lavrov, ''Bu provakasyonlar ABD ile bağlarımızı onarılamaz bir duruma sokamaz'' ifadelerini kullandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×