Bu haber kez okundu.

Saatler değişti mi Türkiye'de şu an saat kaç? (Android ve iPhone saat ayarı)

Avrupa'da 26 Mart 2017 Pazar günü saatler 1 saat ileri alındı, Türkiye'de aynı kaldı. Avrupa ülkeleri bu gece yarısından sonra 'Yaz Saati' uygulamasına geçti. Ülkemizdeki bazı akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar bu değişikliği otomatik olarak yaptı ve saatlerin 1 saat ileri alınmasına neden oldu. Vatandaşlar ise sabah uyandıklarında şoke oldu. Zira telefon saati normal zamandan 1 saat ileri gösterirken, duvar saatleri ise doğru zamanı gösteriyor.

Avrupa'da saatlerin ileri alınması Türkiye ile arasındaki 1 saatlik farkı ortadan kaldırdı. Hatırlayacağınız üzere Türkiye'de sabit saat uygulamasına geçilmişti. Bugün yaşanan durum ise bazı telefonların otomatik saat güncellemesi yapması nedeniyle kafa karışıklığına sebep oldu. Sosyal medya ve internet sitelerinde kullanıcılar ''Şimdi saat kaç?'' ve ''Türkiye'de saatler ileri alındı mı?'' diye araştırma yapmaya başladı.

SAATLERİ İLERİ Mİ ALINDI?

Yaz saati uygulaması dolayısıyla Avrupa ülkelerinde bir saat ileri alınan saatler, ülkemizdeki uygulama sebebiyle ileri alınmadı. Avrupa'da ise 26 Mart 2017 Pazar günü saat 03.00'te 1 saat ileri alındı. Böylelikle Türkiye arasındaki saat farkı 1 saate inmiş oldu. Bu fark İngiltere ile 2 saate düştü.

Saatlerin değişmesi üzerine cep telefonları, tabletler ve bilgisayarlar otomatik güncelleme yaptı. Bu nedenle duvar saati ile cep telefonundaki saat karşılaştırıldığında telefonların 1 saat ileride olduğu görüldü. Peki telefon ve bilgisayarın saat ayarı nasıl yapılacak? İşte Android ve iOS telefonların saatini ayarlamak için izlenmesi gereken adımlar...

Android telefonlarda saat ayarı nasıl yapılır?

ANDROİD TELEFON SAAT AYARI

Android işletim sistemine sahip akıllı cep telefonlarında saat ayarı nasıl yapılır? diye merak edenler şu adımları takip ederek güncel saat dilimine ayarlama yapabilirler. Öncelikle telefonun menüsünden 'Ayarlar' bölümüne girin. Buradan 'Tarih ve Saat' kısmına tıklayın. Ekranda çıkan 'Otomatik Tarih ve Saat' ile 'Otomatik Saat Dilimi' ayarları eğer aktif gözüküyor ise bunu 'Pasif' duruma getirin. Telefonunuz otomatik olarak saati normal zaman dilimine güncelleyecektir.

iOS telefonlarda saat ayarı nasıl yapılır?

iOS TELEFONLARDA SAAT AYARI (iPhone)

iOS işletim sistemli iPhone cep telefonu veya iPad tabletlerde saat ayarı için ilk olarak menüden 'Ayarlar' bölümüne girin. 'Genel' kısmını seçtikten sonra 'Tarih ve Saat' bölümüne girin. Buradan 'Otomatik Ayarla' kısmına girerek, ilgili ayarı devre dışı bırakabilirsiniz.

BİLGİSAYAR SAAT AYARI

Bazı Windows 10 işletim sistemi yüklü bilgisayarlarda saati otomatik olarak 1 saat ileri almış durumda. Bunu düzeltmek için bilgisayarın masaüstü alt sağ köşesinde bulunan 'Saat ve Tarih' yazılı alan mouse ile sağ tıklayın. Açılan menüden 'Tarih/Saat ayarlar' seçeneğine basın. Karşınıza çıkan ekranda 'Saati otomatik olarak ayarla' kısmı aktif ise bunu devre dışı bırakın. Ayrıca bu seçeneğin altındaki 'Saat dilimini otomatik olarak ayarla' kısmını da devre dışı bırakarak normal saat dilimine geçebilirsiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×