Bu haber kez okundu.

Şangay Enerji Kulübü 2017 dönem başkanı Türkiye!

TÜRKİYE, Şanghay'a girdi mi? sorusu son dakikada gelen haberden sonra daha da merak edilmeye başlandı. Şangay İşbirliği Örgütü tarihinde ilk defa üyesi olmayan bir ülkeye başkanlık verdi. Türkiye, Şangay Enerji Kulübü'nün 2017 dönem başkanlığı görevini üstlendi.

ŞANGAY 5'LİSİ (ŞANGHAY BEŞLİSİ) NEDİR?

1996 yılında Çin Halk Cumhuriyeti'ndeki Şanghay kentinde Çin ile birlikte 6 ülkenin katılımıyla oluşturulan ve bölgesel güvenlik noktasında derin işbirliği yapılmasını ön gören bir oluşumdur. Bu oluşum içerisinde Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Çin ve Tacikistan yer alıyor.

Özbekistan'ın 2001 yılında birliğe katılmasının ardından oluşumun adı 'Şanghay İşbirliği Örgütü' olarak değiştirildi. Şangay 5'lisi ağırlıklı olarak ABD'nin kendi bölgelerindeki askeri varlığına karşı sert tavırlar ortaya koymaktadır. Ayrıca oluşum 'tek kutuplu dünya düzenine' karşı çıkmaktadır.

Şangay Beşlisi

2015 yılında Rusya'ya bağlı Başkurdistan Cumhuriyeti'nde gerçekleşen 'Şanghay İşbirliği Örgütü' liderleri zirvesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bir açıklama yaptı. Açıklamasında, Hindistan ve Pakistan'ın üyeliği için yeni bir prosedür başlatıldığını duyurdu. Türkiye ise Şangay Beşlisi'nde diyalog ortağı statüsünde yer alıyor.

ŞANGAY BEŞLİSİ'NDEKİ ÜLKELER ve STATÜLERİ

Şanghay 5'lisinde Çin Halk Cumhuriyeti, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya, Tacikistan ve Özbekistan ana ülkeleri oluşturuyor. Oluşumda Afganistan, Hindistan, İran, Moğolistan ve Pakistan gözlemci statüsünde yer alırken, Azerbaycan, Beyaz Rusya, Ermenistan, Kamboçya, Sri Lanka ve Türkiye ise diyalog partnerliği yapıyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Furkan 2 yıl önce

O zaman haydi şangaya