Bu haber kez okundu.

Selahattin Demirtaş tutuklandı mı Adliye'ye sevk edildi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla gece saatlerinde HDP'li milletvekillerine yönelik gözaltı operasyonu gerçekleşti. Bu kapsamda evinde gözaltına alınan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın emniyetteki ifadesinin ardından tutuklama talebiyle adliyeye sevk edildiği belirtildi.

İçişleri Bakanlığı ve Başbakanlıktan yapılan açıklamada, gözaltı işlemlerinin HDP'li vekillerin ifade vermeye gitmemeleri nedeniyle gerçekleştiği ve Demirtaş'ın da 'ifade vermeye gitmeyeceğiz' söyleminin bunda etkisi olduğu ifade edildi. Peki adliyeye sevk edilen Selahattin Demirtaş serbest bırakılır mı yoksa tutuklanır mı?

Adliyeye sevk edilen Selahattin Demirtaş'ın savcılık sorgusunun ardından mahkemeye çıkarılacağı ve tutuklanıp tutuklanmayacağına hakim tarafından karar verileceği öğrenildi.

SELAHATTİN DEMİRTAŞ KİMDİR?

10 Nisan 1973'de Elazığ'ın Palu İlçesi'nde dünyaya gelen Demirtaş Zaza kökenli Türk siyasetçi ve avukattır. Halkların Demokratik Partisi TBMM 25. dönem İstanbul milletvekili olan Demirtaş, 22 Haziran 2014 tarihinden bu yana partisinin eşbaşkanlığını yapmaktadır.

Demirtaş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Siyasete girmeden önce serbest avukatlık ve İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi yöneticiliği yapmıştı. Ayrıca Uluslararası Af Örgütü Diyarbakır Şubesi ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı'nın kurucuları arasındadır. 2007 Türkiye genel seçimleri'nde Diyarbakır, 2011 Türkiye genel seçimleri'nde Hakkâri ve Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri'nde İstanbul milletvekili olarak meclise girmiştir.

Selahattin Demirtaş'ın babası Tahir annesi ise Sadiye Demirtaş'tır. Annesi ev hanımı olan Demirtaş'ın babası ise halen bir tesisat dükkanı işletmektedir. 2 erkek ve 4 kız olmak üzere 6 kardeşi bulunan Demirtaş çocukluk yıllarından tanıştığı Başak Demirtaş ile evlidir. Bu evliliğinden 2004 yılında Delal ve 2007 yılında Dilda isimli iki kız çocuğu dünyaya gelmiştir. Demirtaş'ı aile bireyleri kendi ismi olan ''Selahattin'' adıyla değil, resmi kayıtlara geçmeyen ancak doğduğu zamanlarda konulmak istenen ''Eser'' adıyla çağırmaktadırlar.

Selahattin Demirtaş, terör örgütü PKK'ya destek veren açıklamalarıyla sık sık gündeme gelmiştir. Bu nedenle TBMM'de hakkında onlarca fezleke hazırlanmış ve milletvekili dokunulmazlığı kaldırılmıştır.

FEZLEKE'DEKİ SUÇLAMALAR

Suç işlemek amacıyla örgüt  kurmak, terör örgütü üyesi olmak, silahlı terör örgütüne üye olmak, örgüt adına  suç işlemek, Türkiye Cumhuriyeti'ni alenen aşağılamak, terör örgütü propagandası  yapmak, Türk milletini, Cumhuriyet'i ve TBMM'yi alenen aşağılamak,  Cumhurbaşkanı'na hakaret, devletin askeri ve emniyet teşkilatını alenen  aşağılamak, terör örgütü PKK propagandası yapmak, halkı kin ve düşmanlığa tahrik  etmek, kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret, 298 sayılı Seçimlerin Temel  Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'a muhalefet, örgüte bilerek ve  isteyerek yardım etmek, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na  muhalefet, hakaret, suç işlemeye alenen tahrik, kanunlara uymamaya tahrik, kamu  görevlisinin aleyhine iftira, suç işlemeye tahrik ve suç işlemeye azmettirme,  devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmaya teşebbüs.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×