Bu haber kez okundu.

Siirt maden kazası son durum işçilerin isimleri belli oldu

Siirt Şirvan son dakika haberine göre Maden Köyü'nde yer alan bakır madeninde dün akşam saatlerinde heyelan meydana geldi. Yamaçtan kopan binlerce tonluk toprak ve kaya parçasının maden sahasında çalışan işçilerin üzerine aktığı olayda 16 kişinin göçük altında kaldığı belirtildi. İşçilerden 4'ü hayatını kaybetti. Göçük altında kalan işçilerin isimleri Valilik tarafından açıklandı.

KURTARMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Bölgeden alınan ilk bilgilere göre kurtarma çalışmaları sürüyor. Şimdiye kadar 4 işçinin cesedine ulaşıldı. Kayıp olduğu belirtilen 12 işçinin bulunması için yapılan çalışmalarda ise heyelanın aralıklarla devam etmesi nedeniyle güçlükle yapılıyor. Öte yandan iddiaya göre göçük altında kalan bir işçi kardeşini aradı. Halil Beşer isimli işçinin kardeşi, abisinin kendisini görüntülü olarak aradığını ancak görüntünün simsiyah olduğunu ve bir süre sonra kesildiğini yetkililere bildirdi.

VALİLİK AÇIKLAMASI

Siirt Valiliği yaşanan facia ile ilgili bu sabah yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, kurtarma çalışmalarının devam ettiği vurgulanırken, 3 kişinin cansız bedenlerinin toprak altında çıkarıldığı ifade edildi.

Açıklamada şöyle denildi:

"17.11.2016 tarihinde ilimize bağlı Şirvan İlçesi Maden Köyünde bulunan özel bir bakır işletmesinde çalışma yapıldığı sırada meydana gelen heyelan sonucu, 13 işçinin kurtarılması için başlatılan arama-kurtarma çalışmaları gün doğumu ile birlikte hızlandırılmıştır. Yapılan arama-kurtarma çalışmaları sonucu, tespit edilen (2) işçinin cenazesi çıkartılmıştır. Arama-kurtarma çalışmaları Siirt, Batman, Bitlis, Diyarbakır, Van, Erzurum AFAD arama-kurtarma ekipleri, Sağlık Bakanlığı UMKE ekibi, Kızılay, maden şirketine ait arama-kurtarma ekibi, jandarma arama-kurtarma ekibi ve köpekli arama timlerinin katılımı ile sürdürülmektedir. Çalışmalar, Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, AFAD Başkanı Halis Bilen ve Enerji Bakanlığı yetkililerinin olay yerindeki koordinesinde yürütülmektedir. Olay ile ilgili gelişmelerden ayrıca bilgi verilecektir."

Siirt Maden faciasında ölen ve yaralananların isimleri

16 İŞÇİNİN İSİMLERİ BELLİ OLDU

Resmi makamların açıkladığı cenazesine ulaşılan 3 kişiyle birlikte heyelan altında kalan 16 kişinin adları ve memleketleri şöyle:

1- Savaş Kızılkan: Ekskavatör operatörü (Diyarbakır)

2- Kerem Arat: Ekskavatör operatörü (Şirvan ilçesi Derinçay köyü)

3- Mesut Ant: Ekskavatör operatörü, (Şirvan ilçesi Madenköy)

4- İbrahim Kılınç: Ekskavatör operatörü, (Siirt)

5- Kasim Tari: Ekskavatör operatörü (Diyarbakır)

6- Şefik Tuncer: Ekskavatör operatörü (Batman)

7- Sedat Bulut: Rok operatörü (Şirvan ilçesi Otluk köyü)

8- Abdurrahman Sönmezsoy: Rok operatörü (Batman)

9- Reşit Can: Kamyon şoförü, (Siirt Yağmurtepe köyü)

10- Halil Başer: Kamyon şoförü (Siirt Kurtalan ilçesi)

11- Mahmut Batumak: Kamyon şoförü (Şirvan ilçesi Taşkaya köyü)

12- Bedrettin Caylı: Kamyon şoförü (Şirvan ilçesi Yatağan köyü)

13- Nusret Beyazalma: Kamyon şoförü (Van Edremit)

14- Yavuz Yıldız: Kamyon şoförü (Şirvan ilçesi)

15- İsmail Tekin: Kamyon şoförü (Siirt Eruh ilçesi)

16- Abdülbaki Aydın: Kamyon şoförü (Siirt Eruh ilçesi)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×