Bu haber kez okundu.

Şimdi saat kaç? 30 Ekim 2016 Pazar Türkiye saati

Türkiye'de bu sene kış saati uygulamasına geçilmeyeceğinden saatler de geri alınmayacak. Bu nedenle 30 Ekim'de en merak edilen soru ise ''saat kaç?'' sorusu olacak. Akıllı telefonlar, tabletler ve teknolojik cihazların otomatik saat güncellemesinden dolayı akıllara bu sorunun gelmesine sebep oldu.

Sabit saat uygulamasının hayata geçirildiği geçtiğimiz aylarda yayımlanan kanun maddesi ile duyuruldu. Normalde bugün yani 30 Ekim Pazar günü 1 saat geri alma işlemi yapılmayacak. Bu konuyu birçok kişi bildiği için saatlerine herhangi bir müdahalede bulunmayacaklar. Fakat cep telefonları ve bazı teknolojik aletler otomatik ayar yaptığı için özellikle sabah saatlerinde pek çok sorunun yaşanacağı tahmin ediliyor.

GOOGLE SAATİ YANLIŞ GÖSTERİYOR

Bugün saatlerde değişiklik yapılmadığı için herkes gibi Google'ın da kafası karıştı. Arama motoru devi saati yanlış gösteriyor. Google'da 'saat kaç' aramasının sonucu 1 saat geri gösteriliyor. Türkiye'nin doğru saati şöyle;


 

DİYANET NAMAZ SAATİ UYARISI YAPTI

Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye'nin Avrupa ülkelerindeki gibi bugünden itibaren kış saati uygulamasına geçeceğini değerlendirerek, 2016 yılı takvimindeki namaz saatlerine 30 Ekim'den itibaren 1 saat eklenmesi gerektiğini bildirdi. 81 il müftüğülüne gönderilen genelgede, Diyanet takviminin ön tarafındaki namaz vakitlerinin Bakanlar Kurulu'nun aldığı karar uyarınca yaz saati uygulamasının yıl boyunca sürdürülmesine karar verildiği açıklandı. Ayrıca 30 Ekim - 31 Aralık 2016 tarihleri arasındaki namaz saatlerine bir saat eklenmesi ve ezanların buna göre okutulması gerektiği vurgulandı.

SINAVA GİRECEKLER DİKKAT!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), bugün Sayıştay Başkanlığı Sayıştay Denetçi Yardımcısı Adaylığı Eleme Sınavına katılacak adayları, kış saati uygulamasının olmayacağı ve saatlerine bir saat geri alınmayacağı için dikkatli olmaları konusunda uyarı yaptı. ÖSYM resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, "Ülkemizde kış saati uygulamasından vazgeçilmiş olması nedeniyle 30 Ekim 2016 Pazar günü saatler 1 saat geri alınmayacaktır. Ancak bazı mobil cihazların pazar günü saatini otomatik olarak 1 saat geri alabilmesi ihtimali yönünde 30 Ekim 2016 Pazar günü Sayıştay Başkanlığı Sayıştay Denetçi Yardımcısı Adaylığı Eleme Sınavına girecek olan adaylarımızın gerekli tedbirleri almalarını önemle rica eder, başarı dileklerimizi sunarız" ifadelerine yer verildi.

ŞAMPİYONLAR LİGİ 1 GÜN SÜRECEK

Kış saati uygulamasının kalkmasına en çok üzülen taraf futbol severler oldu. Türkiye'de saatler değişmedi ancak Avrupa, 30 Ekim'de kış saatine geçecek. Avrupalılar, saatlerini 1 saat geriye alacaklar. Böylece bazı maçlar Türkiye'de iki gün sürecek. Örneğin; Şampiyonlar Ligi maçları 21.45'te oynanıyor. Maçlar artık ülkemizde 22.45'te başlayacak ve gece yarısı 00.30'da yani ertesi gün sona erecek.

BTK'DAN KIŞ SAATİ UYARISI

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), ''30 Ekim 2016’dan itibaren Türkiye’nin yeni saat dilimi UTC+2 yerine UTC+3 olmaktadır'' uyarısında bulundu. Avrupa ülkeleri Cumartesi gecesi kış saati uygulamasına geçiyor. Avrupa’da cumartesi gecesi saatler 03.00’ten, 02.00’ye alınacak.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Muslum tolga 2 yıl önce

Madem ki saat leri artık ayarlama yok sabit diyorsunuz o halde tüm zamanlamayida siz ayarlayın otomatik sistemde saat geri Gidiyor tekrar öyle bir sistemi kafanıza göre işinize nasıl kolay geliyorsa yapıyorsunuz.halk ne yaparsa yapsın diyorsunuz

Avatar
bilge 2 yıl önce

kendin ayarla muslum tolga