Bu haber kez okundu.

Sivil trafik uygulaması kural ihlali yapan sürücülere ceza kesilecek

Sivil Trafik Uygulaması nedir, sürücüleri neler bekliyor? Emniyet Genel Müdürlüğünce yayımlanan trafik denetimlerine ilişkin genelge kapsamında şehirlerarası yolcu otobüsleri ve toplu taşıma araçlarında sivil trafik uygulaması başladı. Söz konusu uygulama ile trafik kazalarının asgari seviyeye indirilmesi amaçlanıyor. Peki bugünden itibaren resmen hayata geçirilen uygulamada sürücüler hangi hataları yaparlarsa ceza alacaklar?

Öncelikle uygulamadan kısaca bahsedelim. Sivil Trafik Uygulaması'nda yolcu taşımacılığı yapan şehirlerarası otobüsler ile toplu taşıma araçları sivil polis denetiminde olacak. Yani bir sivil polis otobüse kendini belli etmeden normal yolcu gibi binecek ve yolculuk boyunca araç sürücüsünü izleyecek. Sürücünün yaptığı her hatayı bu süre boyunca kayıt altına alacak. Yolculuğun bitiminde ise sivil polis kimliğini açıklayacak ve sürücünün yaptığı trafik ihlallerini bildirerek gerektiğinde cezai işlem uygulayabilecek. Sivil trafik uygulaması hakkında ise o araçta bulunan yolcuları bilgilendirecek. Emniyet Genel Müdürlüğü'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, yolcu taşımacılığı yapan sürücülerin bugünden itibaren dikkatli olmaları gerektiği ifade edilirken, trafik güvenliğinin sağlanması için gerekli tüm adımların atılmaya devam edileceği belirtildi.

SÜRÜCÜLER NE YAPARSA CEZA ALACAKLAR?

Sivil Trafik Uygulaması ile uzun yolculuklarda trafik kazalarının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Araca yolcu gibi binen polis memuru, yolculuk boyunca sürücüyü denetleyerek yaptığı kural ihlallerini bir bir kayıt altına alacak ve yolculuk sonunda bir kural ihlali yapılmış ise bu açıklanarak ceza kesilecek. Sivil trafik polisi uygulamasında cezai işlem gerektiren kural ihlalleri şöyle;

Emniyet kemeri takmamak, araç kullanırken cep telefonu ile konuşmak ya da telefonu kurcalamak, hatalı sollama, kırmızı ışıkta geçme, trafiği tehlikeye atacak ara makaslar atmak, araç kullanırken sigara içmek, yolcu otobüslerinde diğer yolculara rahatsızlık verecek hareketlerde bulunmak, yol güvenliğini tehlikeye sokacak hareketlerde bulunmak, radar kurallarını ihlal etmek, polis kontrol noktalarından kaçmaya çalışmak ve toplu taşıma araçlarında yolculara taciz, sarkıntılık vb. davranışlarda bulunmak. Konuyla ilgili detaylı çalışmaların devam ettiği belirtilen Emniyet açıklamasında ceza gerektiren bu kural ihlallerine önümüzdeki günlerde yeni maddelerin ekleneceği belirtildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×